المواضيع

اجزای شبکه محلی

اجزای شبکه محلی

LAN

شبکه محلی مجموعه‌ای از دستگاه‌هایی است که در یک مکان به یکدیگر متصل هستند، مانند یک ساختمان یا یک خانه. ممکن است اندازه کوچک یا بزرگ داشته باشد و از یک شبکه خانگی با یک کاربر تا یک شبکه سازمانی با هزاران کاربران و دستگاه‌های موجود در یک اداره یا مدرسه. چیزی که این شبکه را بیشتر متمایز می‌کند این است که دستگاه‌های واقع در یک منطقه محدود را به هم متصل می‌کند.

 

 

اجزای شبکه محلی

کابل ها

کابل‌های شبکه همه دستگاه‌های شبکه را به یک نقطه مرکزی، معمولاً یک سوئیچ یا یک هاب، متصل می‌کنند . در اکثر شبکه‌ها، سیم‌های جفت تابیده بدون محافظ از دسته‌ای به نام ( Cat-x) استفاده می‌شود.، به عنوان نماد ( x) حاوی عددی است که نشان دهنده درجه سیم است.

 

هر چه این عدد بیشتر باشد، درجه سیم بالاتر می رود که سرعت شبکه را افزایش می دهد.از کابل فیبر نوری در شبکه های با پهنای باند بالا که درصد تداخل الکترومغناطیسی بالایی دارند نیز استفاده می شود.

 

کارت های شبکه

هر دستگاه در شبکه دارای یک کارت شبکه است که ممکن است برد جداگانه ای در اسلات کامپیوتر نصب شده باشد و یا در مادربرد باشد که در این دو حالت کارت نمایش نشان دهنده پل ارتباطی بین کامپیوتر و شبکه است. تعیین می کند که آیا کامپیوتر داده ها را پردازش می کند یا نه، چه با ارسال آن به پردازنده خود یا از بین بردن آن، کارت گرافیک نیز اطلاعات را از پردازنده گرفته و آن را برای ارسال فرمت می کند.

 

مصاحبه کننده

هاب کانکتور سیم کشی مرکزی در شبکه است.تمام کابل های شبکه در کنار هم جمع شده اند و هر کابل به یک پورت در هاب متصل می شود. هاب داده‌ها را از دستگاه‌های شبکه دریافت می‌کند، سپس پس از انتقال به کارت صفحه، آن‌ها را به بقیه دستگاه‌ها منتقل می‌کند برای تعیین اینکه آیا باید پردازش یا دفع شود.

 

مبدل ها

سوئیچ قطعه ای شبیه به هاب است زیرا یک نقطه مرکزی برای اتصال کابل ها است. با این حال، سوئیچ تنها با ساختن جدولی برای کامپیوتر بر روی پورت های خود می تواند داده ها را دریافت و به رایانه مورد نظر ارسال کند که این امر باعث کاهش حرکت داده ها در شبکه می شود. به خصوص در شبکه ای با بیش از ده دستگاه.

 

روترها

روترهای شبکه اساسا سوئیچ های بسیار هوشمندی هستند. از آنجایی که سوئیچ ها در مورد سایر شبکه های محلی می دانند، سوئیچ ها فقط شبکه ای را که در آن هستند می شناسند.روترها شبکه های محلی را گاهی در فواصل طولانی به هم متصل می کنند و شبکه های گسترده ای ایجاد می کنند.روترها همچنین با هدایت ترافیک داده ها امنیت را در شبکه های محلی تامین می کنند.

 

نرم افزار شبکه

همه اجزای یک شبکه محلی به جز کابل ها دارای برنامه ای برای سازماندهی کار خود هستند و این برنامه ها بر اساس مجموعه ای از استانداردها نوشته شده اند که پروتکل های TCP/IP را تعریف می کنند.) که لایه‌های نرم‌افزار و نحوه ارتباط آنها با یکدیگر را تعریف می‌کند و با استفاده از یک مجموعه قوانین به دستگاه‌های تولیدکنندگان مختلف اجازه می‌دهد تا با هم کار کنند و بهترین سخت‌افزار را فراهم کنند.

 

مزایای شبکه LAN

شبکه محلی چندین مزیت دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • سادگی و کم هزینه

LAN سریع، آسان برای راه اندازی، و مقرون به صرفه در مقایسه با شبکه های دیگر است. بنابراین، اگر شرکت قصد دارد شبکه ای با قیمت کمتر و انعطاف پذیری خوب بسازد، شبکه محلی بهترین گزینه است.

 

 • قطعات را به هم وصل کنید

اتصال اجزای شبکه گران قیمت مانند چاپگرها و اسکنرها به هر دستگاه به صورت جداگانه دشوار است. زیرا برای شرکت بسیار دست و پا گیر خواهد بود، اما در شبکه های محلی همه دستگاه ها را می توان به یک چاپگر و یک اسکنر متصل کرد.

 

 • تحویل نرم افزار

در شبکه محلی برنامه ها را می توان به اشتراک گذاشت. امکان ادغام یک برنامه دارای مجوز واحد که می تواند در هر دستگاهی در شبکه استفاده شود، وجود دارد، بنابراین خرید مجوز برای هر دستگاه گران است.

 

 • حفاظت از داده ها

نگه‌داشتن اطلاعات در سرور امن‌تر است، داده‌ها را می‌توان به سرعت در یک دستگاه سرور به‌روزرسانی یا حذف کرد، و ماشین‌های دیگر می‌توانند اطلاعات جدید را دریافت کنند.

 

 • شماره گیری سریع

دستگاه های موجود در شبکه به طور مستقیم با سرعت بسیار بالا ارتباط برقرار می کنند. بسته به مدل شبکه و کابل های نصب شده روی آن.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -