المواضيع

مزایا و معایب تلویزیون

مزایا و معایب تلویزیون

مزایا و معایب تلویزیون

مزایای تلویزیون

تلویزیون یکی از مهم‌ترین اختراعات تکنولوژیکی قرن بیستم است و تلویزیون دارای نکات مثبت بسیاری از جمله موارد زیر است:

             تلویزیون وسیله ای برای یادگیری است، زیرا کانال های آموزشی و اخلاقی بسیاری هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان وجود دارد، به ویژه کانال های آموزشی برای کودکان وجود دارد که برنامه هایی را به نمایش می گذارند که سرگرمی و آموزش را همزمان با هم ترکیب می کنند.

             تلویزیون راهی برای مشغول نگه داشتن کودک و آرام نگه داشتن آن است، چرا که پدر و مادر می توانند با تماشای تلویزیون با چیزهای مفید و مفید و با کنترل کامل فرزندان خود را مشغول کنند و این باعث می شود که در آرامش کامل به انجام وظایف خانه بپردازند.

             تلویزیون به فرد این امکان را می دهد که دائماً از رویدادهای جاری در سراسر جهان مطلع شود.

             تلویزیون وسیله ای در دسترس و ارزان برای سرگرمی است.

             برخی از برنامه های تلویزیونی باعث افزایش آگاهی فرد نسبت به دنیای اطراف و همچنین افزایش دانش و فرهنگ او می شود.

             برخی از برنامه های تلویزیونی به انسان انگیزه می دهند تا مسیر دستیابی به رویاها و جاه طلبی های خود را طی کند.

             تلویزیون راه آسانی برای یادگیری مهارت های زندگی متفاوت و جدید در بسیاری از زمینه ها فراهم می کند، به عنوان مثال کانال هایی وجود دارند که آشپزی را آموزش می دهند و برنامه های مختلفی وجود دارد که مشاوره های مربوط به امور مالی و سرمایه گذاری را ارائه می دهد و برنامه هایی وجود دارد که به مدیریت کمک می کند. تلویزیون همچنین می تواند وسیله ای برای یادگیری باشد.یک زبان جدید و متفاوت.

             تلویزیون به فرد اجازه می دهد تا در مورد فرهنگ های جدید بیاموزد، و برخی از برنامه های تلویزیونی چیزهای زیادی در مورد دنیای اطراف ما توضیح می دهند و به او کمک می کنند به روش های مختلف و جدید فکر کنند.

             تلویزیون خاطرات مشترک زیادی با خانواده به فرد می دهد، به خصوص زمانی که خانواده برای تماشای یک برنامه یا فیلم جمع می شوند.

             تلویزیون به فرد کمک می کند تا هنگام تماشای یک فیلم یا برنامه تلویزیونی مورد علاقه از احساس تنهایی خلاص شود.

             تلویزیون ممکن است در افزایش سلامت فرد نقش داشته باشد، به عنوان مثال، فرد می تواند در حین تماشای برنامه مورد علاقه خود بدون احساس کسالت یا خستگی ورزش کند.

             برخی از کانال های تبلیغاتی ابزارها و دستگاه های مختلفی را ارائه می دهند که می توان با تماس با شرکت یا سازنده آن را خریداری کرد.


معایب تلویزیون

معایب بسیاری از تلویزیون وجود دارد که از جهات مختلف تأثیر می گذارد و می توان آنها را به شرح زیر خلاصه کرد:

             تلویزیون ممکن است بر سلامت افراد تأثیر منفی بگذارد، زیرا برخی مطالعات رابطه نزدیک بین اعتیاد به تلویزیون و چاقی را ثابت کرده‌اند، همچنین می‌تواند باعث اختلال در خواب، استرس و کاهش توانایی تمرکز شود.

             تلویزیون گاهی اوقات واقعیت را تحریف می کند، زیرا ممکن است بسیاری از چیزهایی که نمایش داده می شود اغراق آمیز باشد، و گاهی اوقات تشخیص درست و نادرست در آنچه در تلویزیون نشان داده می شود دشوار است و همچنین ممکن است فرد از طریق تلویزیون چیزهایی را یاد بگیرد. که عواقب جدی دارد. .

             تلویزیون می تواند نقش خانواده و دوستان را بر عهده بگیرد و فرد را از جامعه منزوی کند.

             برنامه‌های تلویزیونی اغلب صحنه‌هایی از خشونت، جنایت و مسائل جنسی را به تصویر می‌کشند که بر ذهن کودکان تأثیر منفی می‌گذارد، به‌ویژه صحنه‌های پرخاشگرانه.مطالعات ثابت کرده‌اند که بین تماشای خشونت در تلویزیون و پرخاشگری رابطه‌ای وجود دارد که از کودکی شروع می‌شود و تا زمانی که ادامه می‌یابد. یک فرد به دلیل تقلید کورکورانه آنچه در تلویزیون می بیند در زندان یا در بیمارستان قرار می گیرد.

             تلویزیون می تواند باعث اتلاف وقت شود، به خصوص اگر برنامه خاصی وجود نداشته باشد که فرد بخواهد آن را تماشا کند، بنابراین او به جای انجام فعالیت بدنی، مطالعه، انجام بسیاری از کارهای دیگر و وظایف خانگی، وقت خود را با ورق زدن بین کانال ها تلف می کند. یا غنی سازی سرگرمی ها و غیره

             تلویزیون ممکن است برای برخی افراد شوک ایجاد کند، به خصوص کسانی که هر اتفاقی را که در صحنه های نمایش داده می شود جدی می گیرند. مانند ضربه روحی هنگام از دست دادن دوستی خیالی با یک شخصیت خاص در تلویزیون.

             دستور کار پنهان بسیاری از رسانه های نمایش داده شده در تلویزیون، گیرنده را برای پیشبرد منافع خود هدف قرار می دهد، مانند تبلیغات غذاهای جذابی که برای سلامتی مضر هستند.

             برخی از برنامه‌های تلویزیونی فقط موضوعات سطحی را نمایش می‌دهند، بدون اینکه در حقایق غوطه‌ور شوند، که تفکر فرد را تا حدی سطحی می‌کند. برنامه‌های نمایش داده شده معمولاً کوتاه هستند و به‌جای پرداختن به دیالوگ‌های غنی و مفید، با تبلیغات پراکنده هستند. برخی از برنامه‌ها نیز محتوایی را نمایش می‌دهند که هدفمند و بی فایده نیست.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -