المواضيع

اثرات مضر استفاده از تلفن همراه

اثرات مضر استفاده از تلفن همراه

رشد زیاد و تقاضای روزافزون برای تلفن همراه نشان دهنده موفقیت آنهاست اما این به معنای سود کامل آنها نیست زیرا تلفن همراه از منظر بهداشتی و اجتماعی اثرات مضر و منفی دارد که در ادامه توضیحی درباره این مضرات ارائه می شود.

 

مضرات استفاده از تلفن همراه برای سلامتی

نگرانی کاربران در مورد اثرات مضر تلفن بر سلامت مورد توجه زیادی قرار گرفته است، بنابراین محققان به بررسی تأثیر استفاده از تلفن بر سلامت افراد توجه کردند. از تشعشعات الکترومغناطیسی، علاوه بر تغییر عادات خواب، به موارد زیر اشاره می شود: مهم ترین اثرات سلامتی استفاده از تلفن همراه بر روی فرد:

 • میکروب ها: تلفن ها نه تنها داده های خصوصی و مهم را حمل می کنند، بلکه حامل میکروب نیز هستند، زیرا شخص گوشی خود را در مکان های زیادی قرار می دهد که باعث می شود میکروب ها را جذب کند.در سال 2011، محققان دانشکده بهداشت و پزشکی گرمسیری لندن در کوئین کالج مری، دانشگاه لندن، به این نتیجه رسید که از هر 6 تلفن همراه، 1 تلفن همراه ممکن است به نوعی مدفوع آلوده باشد و این ممکن است به دلیل این باشد که افراد پس از استفاده از حمام، دست های خود را با آب و صابون نشویید. در مطالعه دیگری، برخی از دانشجویان از دانشگاه کلمبیای جنوبی در یک دوره بهداشت محیطی، نمونه ای از 60 تلفن همراه متعلق به دانشجویان را مورد بررسی قرار داد و دریافت که این تلفن ها به استافیلوکوک ها آلوده شده بودند . اورئوس مقاوم به متی سیلین MRSA) .).
 • مسائل بهداشتی: تلفن های همراه با استفاده از تابش فرکانس رادیویی ( RF) با ایستگاه های پایه ارتباط برقرار می کنند) و اگر تابش فرکانس رادیویی تا حد معینی زیاد باشد، به این معنی است که اثر حرارتی دارد و در نتیجه دمای بدن را افزایش می‌دهد. همچنین نگرانی‌هایی وجود دارد که سطوح پایین تشعشعات فرکانس رادیویی ساطع شده از تلفن‌های همراه می‌تواند دلیلی باشد. سردرد یا تومورهای مغزی
 • تأثیر تلفن همراه بر روی چشم: تشعشعات تلفن بر چشم ها تأثیر می گذارد، زیرا نور آبی ساطع شده از تلفن های هوشمند، تلویزیون ها و سایرین دارای طول موج کوتاه و پرانرژی است و راحت تر از سایر رنگ های نور مرئی پراکنده می شود. صفحه‌نمایش‌های کامپیوتر و دستگاه‌های دیجیتال مقدار زیادی از این را منتشر می‌کنند. صدای بصری سبک و غیرمتمرکز می‌تواند به خستگی چشم کمک کند. به گفته شورای بینایی، دیگر علائم رایج خستگی چشم شامل سردرد، تاری دید، و درد گردن و شانه است .) 27 تا 35 درصد آمریکایی ها پس از استفاده از دستگاه های دیجیتال از یکی از این علائم رنج می برند.
 • حوادث ترافیکی: بررسی ها نشان می دهد که استفاده از تلفن همراه در حین رانندگی خطر تصادفات رانندگی را افزایش می دهد، بنابراین برخی از کشورها مانند استرالیا به این موضوع توجه کردند و صحبت با تلفن همراه و گرفتن آن را در دست هنگام رانندگی غیرقانونی دانستند.

 

آسیب های اجتماعی استفاده از تلفن همراه

تلفن همراه اثرات منفی اجتماعی زیادی دارد که مهمترین آنها به شرح زیر است:

 • تاثیر استفاده از تلفن همراه بر کودکان و نوجوانان: دادن تلفن همراه به کودکان روشی آسان است که بسیاری از والدین از آن برای نگهداری فرزندان خود و جلوگیری از ایجاد مزاحمت دائمی آن‌ها استفاده می‌کنند، اما این روش می‌تواند نتایج فاجعه‌باری برای کودکان داشته باشد. به گفته دکتر جنی رادسکی عدم تعامل بین والدین و فرزندان می تواند منجر به مشکلات رشدی شود و استفاده از اینترنت به کودکان امکان می دهد به راحتی به سایت هایی دسترسی پیدا کنند که محتوای نامناسب با سن آنها را نشان می دهد و این می تواند تأثیر منفی بر روانشناسی و افکار آنها بگذارد.
 • تأثیر استفاده از تلفن همراه بر آموزش: کودکان و نوجوانان بیشتر وقت خود را با تلفن همراه تلف می‌کنند، زیرا تلفن‌ها سرگرمی را برای دانش‌آموزان در کلاس و خارج از مدرسه فراهم می‌کنند، زیرا برخی از آنها در داخل کلاس با انجام بازی، ارسال پیام، یا حتی تماس با افراد دیگر که منجر به اثرات منفی می شود: طبق خدمات ایمنی و امنیت مدارس ملی، پیامک می تواند راهی برای کمک به تقلب دانش آموزان باشد. همچنین می توان از دوربین موبایل برای فیلمبرداری از امتحانات و عکاسی از دانش آموزان دیگر استفاده کرد. که حریم خصوصی را نقض می کند.
 • تأثیر استفاده از تلفن همراه بر جرم و جنایت: تأثیرات بد بسیاری از تلفن های همراه بر جرم و جنایت وجود دارد، زیرا قیمت تلفن های هوشمند به طور قابل توجهی افزایش می یابد، بنابراین برخی از افراد در صورتی که توانایی پرداخت قیمت آنها را نداشته باشند، به سرقت آنها متوسل می شوند تقریباً هر سال یک میلیون سرقت گوشی هوشمند رخ می دهد. در ایالات متحده، اطلاعات محرمانه ای که در آن موجود است توسط سارقان برای سرقت هویت صاحب آن و استفاده از اطلاعات شخصی برای افتتاح حساب های جدید یا خرید املاک استفاده می شود.

 

نکاتی برای استفاده صحیح از تلفن همراه

در زیر مجموعه ای از نکات برای استفاده صحیح از تلفن همراه آورده شده است:

 • از استفاده از تلفن در طول جلسات خودداری کنید، آن را در حالت بی صدا قرار دهید و پس از پایان جلسه اعلان ها را بررسی کنید.
 • از ارسال پیامک در حضور دیگران خودداری کنید.
 • برچسب نگذارید) روی شخصی در عکس هایتان یا بدون اجازه او چیزهایی را با او به اشتراک بگذارید.
 • گذاشتن گوشی در جیب هنگام غذا خوردن، نوشیدن چای و نشستن با دوستان.
 • سعی کنید با صدای آرام با تلفن صحبت کنید تا دیگران مزاحم نشوند یا به مکانی کمی دور بروید تا آزادانه با تلفن صحبت کنید.

 

اختراع تلفن همراه

مارتین کوپر در سال 1973 پس از میلاد با اختراع تلفن همراه جهان را تغییر داد، اما تصور نمی‌کرد این تلفن تا چه حد می‌تواند تغییر کیفی در جهان ایجاد کند، زیرا فرصت‌های بی‌شماری را برای راه‌های ارتباطی بین افراد ایجاد می‌کند. با گذشت زمان افزایش یافت، زیرا همه آنچه او می خواست همکاری به این معنی است که مردم می توانند آزادانه با تلفن بدون محدود شدن به مکان یا زمان خاصی صحبت کنند.قابل توجه است که طبق آمار در سال 2019 تعداد کاربران تلفن همراه به بیش از 5 میلیارد نفر این تلفن های همراه بین تلفن های هوشمند و معمولی متفاوت هستند.

 

نتیجه

تقاضا برای تلفن های همراه اخیراً افزایش یافته است، زیرا استفاده از آن توسط افراد به طور مداوم در حال افزایش است، اما این مانع از توجه به اثرات منفی آنها نمی شود، زیرا بسیاری از مطالعات نشان داده اند که تلفن های همراه معمولاً به میکروب های زیادی آلوده هستند که برای سلامتی انسان مضر هستند. و همچنین باعث سردرد و خستگی چشم و درد در ناحیه گردن و شانه می شود.علاوه بر این، استفاده از تلفن همراه جنبه اجتماعی را نیز تحت تأثیر قرار می دهد ، زیرا استفاده کودکان و نوجوانان از تلفن همراه منجر به دسترسی نامناسب آنها می شود. سایت هایی که بر تربیت و طرز فکر آنها تأثیر می گذارد و همچنین استفاده از تلفن همراه در مدارس و در حین درس به گونه ای که ممکن است به آنها و دیگران آسیب برساند، بنابراین باید به استفاده صحیح از تلفن همراه توجه داشته باشید.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -