المواضيع

واتس اپ چیست؟

واتس اپ چیست؟

واتس اپ را تعریف می کند) یک برنامه پیام رسانی فوری است که می تواند در انواع مختلف دستگاه ها استفاده شود. مانند دستگاه‌های تلفن هوشمند که علاوه بر رایانه، دستگاه‌های آیفون و دستگاه‌های اندرویدی را تشکیل می‌دهند.  WhatsApp یکی از گسترده‌ترین و محبوب‌ترین برنامه‌های پیام‌رسانی فوری در جهان محسوب می‌شود. از آنجایی که رایگان است، می توان از آن برای برقراری ارتباط با سایر کاربران از طریق شبکه داده سلولی در تلفن کاربر یا از طریق شبکه Wi-Fi استفاده کرد .

 

تاریخچه واتس اپ

اپلیکیشن واتس اپ در فوریه 2009 توسط برایان اکتون و جان کوم که کارمندان سابق یاهو بودند راه اندازی شد.این اپلیکیشن برای اولین بار در آگوست 2010 در فروشگاه اپلیکیشن آیفون منتشر شد و این اپلیکیشن به نمایش وضعیت های کاربران در کنار نام های موجود متکی بود  . از طریق تلفن کاربر؛ اپلیکیشن واتس‌اپ به‌عنوان وسیله‌ای برای ارتباط بین مردم به‌جای پیام‌های متنی معمولی، توانست تحسین کاربران را به خود جلب کند، زیرا تعداد کاربران آن در عرض چند ماه به حدود ۲۵۰ هزار کاربر رسید.

زمانی که اپلیکیشن واتس اپ اختراع شد، تنها از طریق فروشگاه اپلیکیشن برای گوشی های آیفون در دسترس بود ، سپس در سال 2010 بعد از میلاد به فروشگاه اپلیکیشن های گوشی های دارای سیستم عامل اندروید اضافه شد، همان سالی که شاهد اضافه شدن ویژگی اشتراک گذاری سایت با سایر کاربران و پیشرفت ها و پیشرفت ها ادامه یافت.افزودن امکانات به این اپلیکیشن. سال 2011 شاهد راه اندازی سرویس چت گروهی بود. با این کار تعداد پیام های ارسالی از طریق اپلیکیشن به حدود یک میلیارد پیام در روز رسید.سال 2013 نیز شاهد راه اندازی سرویس ارسال پیام های صوتی از طریق اپلیکیشن بودیم.

سال 2014 یک سال تعیین کننده برای WhatsApp بود. به روز رسانی های فنی جدید برای برنامه راه اندازی شد. مانند امکان اطلاع از وضعیت پیام های دریافت شده و خوانده شده توسط سایر کاربران؛ این از طریق علائمی است که در کنار پیام ارسال شده از طریق برنامه ظاهر می شود. امسال نیز شاهد انتقال مالکیت واتس اپ از بنیانگذاران آن به فیس بوک در معامله ای به ارزش 19 میلیارد دلار بودیم.

 

خدمات واتس اپ

اپلیکیشن واتس اپ خدمات زیادی در اختیار کاربران خود قرار می دهد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تماس صوتی و تصویری: واتس اپ به کاربران خود امکان برقراری تماس صوتی یا تصویری با سایر کاربران را چه به صورت انفرادی و چه از طریق برقراری ارتباط با گروهی از کاربران در اختیار کاربران خود قرار می دهد. به طوری که تعداد در هر تماس از 8 نفر بیشتر نشود.
 • چت های متنی: پیام های متنی را می توان به طور ایمن از طریق WhatsApp ایجاد و ارسال کرد.
 • چت های صوتی: واتس اپ امکان ایجاد پیام های صوتی و ارسال آن ها را برای هر کاربر یا گروهی از طریق اپلیکیشن فراهم می کند.
 • اشتراک گذاری چند رسانه ای: از واتس اپ می توان برای اشتراک گذاری عکس ها و ویدیوها، ارسال آن ها به سایر کاربران از طریق پیام ها و همچنین اشتراک گذاری و ارسال اسناد مختلف استفاده کرد. به عنوان فایل ( PDF) مثلا.
 • دسترسی به دسکتاپ: WhatsApp یک نسخه ویژه برای کاربران رایانه فراهم می کند. این به عنوان وب واتس اپ شناخته می شود).

 

امنیت و حریم خصوصی WhatsApp

واتس اپ شامل بسیاری از ویژگی های امنیتی و حریم خصوصی است که از حساب کاربر محافظت می کند، زیرا این برنامه شامل چیزی است که به عنوان رمزگذاری سرتاسر شناخته می شود، به موجب آن با استفاده از این پروتکل، تمام پیام های ورودی و خروجی به حساب کاربر در واتس اپ ایمن می شوند، و هیچ چیز دیگری ایمن نیست. حزب می‌تواند حتی خود واتس‌اپ نیز بتواند این پیام‌ها را بخواند و ببیند، علاوه بر این امکان خصوصی‌سازی اکانت به گونه‌ای که فقط برای مخاطبین خاص ظاهر شود و برای دیگران ظاهر نشود، واتس‌اپ همچنین امکان فعال‌سازی چهره و اثر انگشت را برای باز کردن برنامه فراهم می‌کند. این مزیت امنیتی دیگری به برنامه می دهد.

 

تعداد کاربران واتس اپ

اپلیکیشن واتس‌اپ یکی از گسترده‌ترین و محبوب‌ترین برنامه‌های پیام‌رسانی فوری در جهان محسوب می‌شود، زیرا این اپلیکیشن به طور فعال توسط بیش از 2 میلیارد کاربر در ماه استفاده می‌شود و سال‌های 2016 تا 2020 میلادی بیشترین درصد کاربران جدید را داشته است. از طریق این اپلیکیشن، چرا که آن سال ها به تنهایی شاهد ثبت یک میلیارد کاربر جدید بوده و کشور هند مقام اول را در تعداد کاربران واتس اپ به خود اختصاص داده است. تقریباً 390 میلیون نفر در ماه از آن استفاده می کنند و لازم به ذکر است که روزانه بیش از 100 میلیارد پیام از طریق برنامه WhatsApp ارسال می شود.

 

کسب و کار واتس اپ

واتس اپ سرویسی به نام واتس اپ بیزینس ارائه می دهد  که نسخه ویژه ای از اپلیکیشن معمولی واتس اپ است، اپلیکیشن واتس اپ بیزینس را می توان از طریق دستگاه های آیفون و اندروید دانلود کرد و با توجه به نامش، واتس اپ بیزینس امکان تعامل را در اختیار کاربران تجاری خود قرار می دهد. با مشتریان به روشی آسان و راحت می توانید پیام ایجاد کنید و به پیام های دیگر به صورت خودکار و سریع پاسخ دهید.

اپلیکیشن واتس اپ بیزینس همچنین امکان ایجاد نمایه تجاری برای شرکت یا نهادی که صاحب حساب است را فراهم می کند. این نشانی شرکت، موقعیت مکانی و هر اطلاعات مهم دیگری در مورد آن را نشان می دهد و قابلیت نامگذاری مکالمات و پیام ها برای سازماندهی آنها را دارد. بنابراین یافتن هر یک از آنها آسان است و شایان ذکر است که امکان استفاده از اپلیکیشن WhatsApp Business به عنوان یک حساب کاربری معمولی واتس اپ وجود دارد. از طریق آن مکالمات ایجاد می شود، عکس ها ارسال می شوند و سایر خدمات ارائه شده توسط برنامه معمولی WhatsApp.


مزایای واتس اپ

در اینجا برخی از مزایایی که کاربر می تواند هنگام استفاده از برنامه WhatsApp بدست آورد آورده شده است:

 • استفاده ایمن: WhatsApp پیام های ارسال شده از طریق آن را رمزگذاری می کند. به طوری که هیچ شخص ثالثی نمی تواند آن را مشاهده کند.
 • پشتیبانی از فیلترها: واتس اپ به کاربران خود اجازه می دهد تا تصاویر را قبل از ارسال از طریق برنامه ویرایش کرده و از فیلترها استفاده کنند.
 • سهولت استفاده: اپلیکیشن واتس اپ دارای رابط کاربری آسان و راحت برای استفاده است.
 • افزودن پیام‌ها به موارد دلخواه: واتس‌اپ این امکان را فراهم می‌کند که روی یک پیام خاص ستاره قرار دهید تا آن را مورد علاقه خود قرار دهید، آن را از دیگران متمایز کنید و خواندن آن را در فرصتی دیگر آسان‌تر کنید.
 • امکان لغو ارسال: کاربر واتس اپ می تواند ارسال یک پیام خاص را پس از ارسال آن برای کاربر دیگر لغو کند. این کار از طریق گزینه Delete for Every انجام می شود).
 • عدم نمایش تبلیغات: برنامه واتس اپ با عدم نمایش تبلیغات به کاربر متمایز می شود، حتی اگر یک برنامه رایگان برای استفاده باشد.
 • اشکال مختلف ارتباط: واتس اپ امکان بسیاری از اشکال ارتباط را فراهم می کند. مانند پیام های متنی و صوتی، تماس های صوتی و تماس های تصویری.

 

معایب واتس اپ

در اینجا برخی از معایب استفاده از برنامه WhatsApp وجود دارد:

 • عدم سانسور محتوا: واتس اپ هیچ گونه کنترلی بر محتوای پیام های ارسال شده از طریق آن ندارد که گاهی باعث می شود محتوای ناخواسته به دست کاربر برسد.
 • اضافه شدن خودکار به گروه ها: هر کاربری می تواند بدون رضایت وی به طور خودکار از طریق واتس اپ به گروه خاصی اضافه شود که برای برخی کاربران آزاردهنده است.
 • محدود کردن حجم فایل ها: واتس اپ محدودیت هایی را برای اندازه فایل هایی که می توان از طریق آن به اشتراک گذاشت و ارسال کرد، اعمال می کند. حجم فایل ارسالی نباید بیش از 100 مگابایت باشد.
تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -