المواضيع

مزایا و معایب کامپیوتر

مزایا و معایب کامپیوتر

حرفه ای های کامپیوتر

می توان گفت کامپیوتر  به دلیل مزایای فراوان و حوزه های کاربری گسترده ای که در تمامی عرصه های زندگی قرار می گیرد به یکی از ضروریات زندگی تبدیل شده است که در اینجا به برخی از مزایای آن اشاره می کنیم:


راندمان کاری را افزایش دهید

یکی از مهمترین مزیت های کامپیوتر این است که جایگزین نیروی انسانی برای انجام کارهای سخت و تکراری شده است که ممکن است انجام آنها به روزهای طولانی به صورت دستی نیاز داشته باشد تا در چند دقیقه از طریق کامپیوتر کامل شود.دلیل آن این است که داده ها ، دستورالعمل ها و اطلاعات به سرعت در مدارهای الکتریکی کامپیوتر حرکت می کنند، زیرا به یکی از مهم ترین مزیت های کامپیوتر تبدیل شده است، انجام میلیاردها دستورالعمل در چند ثانیه امکان پذیر است.


ظرفیت ذخیره سازی بالا

کامپیوترها قادر به ذخیره درصد زیادی از داده ها هستند و برای روشن شدن بیشتر این دیدگاه، فایل های ملموس که می توانند کل اتاق را پر کنند، می توانند پس از کامپیوتری شدن در یک کامپیوتر ذخیره شوند. علاوه بر این، دسترسی به این داده ها کار بسیار سریعی است همانطور که کامپیوترها برای تبدیل داده های ذخیره سازی به حافظه به قطعات یک ثانیه نیاز دارند.


اتصال اینترنت

اینترنت یکی از مهم ترین و بزرگترین اختراعات تاریخ است، قابلیتی است که از طریق رایانه می توان به آن دسترسی پیدا کرد که امکان ورود به شبکه جهانی را می دهد تا کاربران بتوانند سریعتر با مردم از سراسر جهان ارتباط برقرار کنند. - نامه‌ها و تماس‌های صوتی یا تماس‌های صوتی و تصویری یا ارسال پیام‌های سریع، کاربران همچنین می‌توانند فایل‌های فوری را به اشتراک بگذارند و زبان‌های جدید را یاد بگیرند، زیرا این یک روش آموزشی عالی است.


آموزش از راه دور

کامپیوتر به موفقیت آموزش از راه دور کمک کرد. زیرا به ابزاری برای ارتباط بین دانش آموزان و معلمان تبدیل شده است، به ویژه با در دسترس بودن اینترنت که برگزاری سخنرانی ها و جلسات کلاس را از طریق تماس تصویری با استفاده از اپلیکیشن های مختلف تسهیل کرده است.اینترنت به دانش آموزان اجازه می دهد در طول سخنرانی ها تعامل داشته باشند، به این معنی که فرآیند یادگیری محدود به گوش دادن نیست، علاوه بر این که دانش آموزان را قادر می سازد به ... برای اطلاعات، دوره ها و درس های فشرده در هر زمانی که می خواهند یاد بگیرند، از طریق محتوای اینترنتی که طیف گسترده ای از منابع آموزشی را فراهم می کند.


وسیله ای برای سرگرمی

رایانه به عنوان وسیله سرگرمی جایگاه مهمی را برای همه به خود اختصاص می دهد و از طریق آن می توانند در هر زمان و از هر کجا که با استفاده از برنامه های تماس مدرن با دیگران ارتباط برقرار کنند علاوه بر تماشای فیلم و سریال و گوش دادن به موسیقی از طریق مرورگرهای مختلف به‌علاوه، به کاربران اجازه می‌دهد با ذخیره عکس‌ها و ویدیوهایی که می‌گیرند، خاطرات خود را زنده نگه دارند.


حل تمام مشکلات دیجیتال

کامپیوتر در حل مسائل عددی مفید است زیرا قادر به پردازش اطلاعات و داده ها از طریق حروف و علائم است که همه آنها با استفاده از دو عدد (0، 1) بیان می شوند.پس از تبدیل آنها به این سیستم باینری، کامپیوتر شروع به محاسبه می کند. ، آنها را بر اساس دستورالعمل های داده شده توسط کاربر که اساساً در حافظه رایانه ذخیره می شود، مقایسه و پردازش کنید و به دلیل ویژگی: رایانه قادر به انجام وظایف، حل مسائل دیجیتال، کنترل فرآیندهای صنعتی، سازماندهی کار ماشین ها شده است. تجزیه و تحلیل و سازماندهی داده های شرکت ها و مشاغل مختلف.


معایب کامپیوتر

کامپیوتر یک شمشیر دولبه است که با وجود مزایای فراوان معایب زیادی نیز دارد که در ادامه به توضیح برخی از آنها می پردازیم:


مشکلات سلامتی

استفاده ناسالم و طولانی مدت از کامپیوتر باعث ایجاد اختلالات و صدمات به آرنج، مچ، گردن، پشت و چشم می شود که با استفاده از کامپیوتر در محیطی با طراحی مناسب، نشستن در وضعیت سالم و استراحت در طول مدت می توان از بروز این مشکلات جلوگیری کرد. دوره استفاده


نشستن طولانی مدت جلوی کامپیوتر با تضعیف سطح علمی آنها در تحصیل، علاوه بر مشکلات چاقی ناشی از عدم تحرک و نشستن طولانی مدت، بر سطح خواب تاثیر می گذارد، زیرا والدین با مشکلاتی در این زمینه مواجه می شوند. آرام کردن کودکان قبل از خواب به دلیل تداخل نور ساطع شده از صفحه نمایش با چرخه خواب در مغز باعث بی خوابی می شود، علاوه بر آن مشکلات خشونت و رفتاری که کودک به تقلید از آنچه در صفحه می بیند دنبال می کند.


اتلاف وقت

اتلاف وقت یکی از بارزترین معایب رایانه است. زیرا بسیاری از افراد برای برقراری ارتباط با دیگران مدت زمان زیادی را جلوی صفحه نمایش کامپیوتر می گذرانند. و ارسال پیام و تماشای محتوا از طریق آن پخش می شود و این همان چیزی است که کامپیوتر را به مرور زمان اعتیاد آور می کند، بنابراین کاربران در دوری از آن با مشکل مواجه می شوند. با حواس‌پرتی‌های زیادی مواجه می‌شود، مانند تبلیغاتی که وقت او را در هنگام کسب اطلاعات تلف می‌کند، آنچه می‌خواهد، که گاهی باعث تنبلی و عقب‌نشینی از دستیابی به آن می‌شود.


تعرض به حریم شخصی

کامپیوتر در برابر هک توسط افراد متقلب که در سیستم های کامپیوتری مهارت دارند و نحوه هک آنها آسیب پذیر است.رایانه شخصی اطلاعات، داده های شخصی، تصاویر و فایل های محرمانه و خصوصی را حمل می کند. زمانی که کامپیوتر هک شود، هک خواهد شد. هکرها به راحتی می توانند به حساب های خصوصی کاربر وارد شوند و اطلاعات و اطلاعات وی را به سرقت ببرند و با آن باج گیری کنند و علاوه بر این امکان ورود به حساب های بانکی و سرقت آنها را نیز دارند.


تحریک فروپاشی خانواده

فناوری و وجود رایانه در خانه‌ها با کاهش زمانی که قرار است اعضای خانواده با یکدیگر بگذرانند و همچنین به کاهش تعامل بین آن‌ها کمک کند، علاوه بر افزایش اختلافات خانوادگی ناشی از مشغله نشستن، بر روابط خانوادگی تأثیر منفی گذاشته است. از کامپیوتر و اینترنت

این موضوع ممکن است منجر به از بین رفتن روابط خانوادگی و بروز فروپاشی خانواده شود، زیرا خانواده مهمترین بخش زندگی یک فرد است و عدم ارتباط بین اعضای آن به این معنی است که فرد در خانواده ای غیر مرتبط رشد می کند. نظام خاصی بر آن حاکم نبوده و دوری والدین از یکدیگر و عدم ارتباط مؤثر و واقعی بین آنها منجر به افزایش اختلافات می شود.


ایجاد انزوای اجتماعی

استفاده طولانی مدت از رایانه باعث دور شدن کاربر از خانواده، دوستان و جامعه می شود، به این معنی که وسواس استفاده از رایانه و اعتیاد به آن، دشمنی کاربر با جامعه خود و منزوی شدن از آن را آسان می کند. به خصوص زمانی که معتاد به بازی های الکترونیکی است که به جای نشستن با دیگران و تعامل با آنها به انتخاب مطلوب کاربر تبدیل می شود.علاوه بر بازی های الکترونیکی، خرید آنلاین کاربر را از رفتن به بازار و دیدن دنیای بیرون نجات می دهد.


نتیجه

کامپیوتر دنیای تکنولوژی را متحول کرده است تا جایگاه بزرگی را در بین همگان به خود اختصاص دهد، کامپیوتر در زمینه های مختلف زندگی مانند کار، سرگرمی، مطالعه، ارتباطات و عملیات تولیدی مورد استفاده قرار می گیرد، اما در عین حال به دلیل تاثیرات منفی بر روی کاربران خود تاثیر می گذارد. برای استفاده بیش از حد یا سوء استفاده و برای دستیابی به منفعت از آن بدون اینکه در معرض آسیب شدید قرار گیرد، کاربر باید از رایانه برای مقاصد مفید استفاده کند و برای جلوگیری از اعتیاد از آن در حد اعتدال استفاده کند.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -