المواضيع

خدمات اینترنتی چیست؟

خدمات اینترنتی چیست؟

خدمات اینترنتی   راهی برای انتقال داده ها از سرورهای اینترنتی به رایانه های مختلف در سراسر جهان است. یک شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت   در ازای  پرداخت  اشتراک، امکان دسترسی به خدمات اینترنتی را برای مشتریان خود  فراهم می کند.

ویژگی های خدمات اینترنتی بسته به روش دریافت آنها متفاوت است، آنها از نظر سرعت، قیمت، کارایی و قابلیت اطمینان متفاوت هستند.

 

راه های دریافت خدمات اینترنتی

گزینه های موجود برای دریافت خدمات اینترنتی متنوع است. در اینجا این گزینه ها وجود دارد:

 

(  درخواست)

این سرویسی است که به شما امکان می دهد با اتصال خط تلفن ثابت به مودم کامپیوتر و قرار دادن سر دیگر مودم در جک تلفن به اینترنت متصل شوید.اکثر ارائه دهندگان خدمات اینترنت مجموعه ای از شماره های تلفن را در اختیار شما قرار می دهند که به شما امکان می دهد. برای شماره گیری اتصال به  شبکه  .

این ارزان ترین و کندترین راه برای اتصال به اینترنت است، علاوه بر اینکه نمی توانید در حین اتصال به اینترنت تماس تلفنی برقرار کنید یا دریافت کنید، برخی از ارائه دهندگان تلفن دسترسی محدودی به اینترنت رایگان ارائه می دهند.

 

خط مشترک دیجیتال (  DSL).)

یکی دیگر از خدماتی است که امکان اتصال به اینترنت از طریق خط تلفن ثابت را به شما می دهد، اما برخلاف روش ثابت، کیفیت و سرعت اتصال بسیار بهتر است و امکان برقراری و دریافت تماس تلفنی از طریق خط ثابت باقی مانده است. . در هنگام اتصال به اینترنت در دسترس است، شایان ذکر است که خدمات اینترنت  DSL در همه مناطق موجود نیست.

 

دسترسی به اینترنت  از طریق کابل)

این نوعی از دسترسی به اینترنت است که از زیرساخت مشابه تلویزیون کابلی استفاده می کند و این مزیت را دارد که می تواند داده ها را سریعتر از  اتصال DSL منتقل کند.، از برقراری تماس تلفنی در حین استفاده جلوگیری نمی کند و هزینه اشتراک برابر یا بیشتر از هزینه  اشتراک DSL.

 

اتصال به اینترنت  بی سیم)

اتصال به اینترنت به صورت بی سیم نیازی به اتصال کامپیوتر شما به تلفن ثابت یا سیم های داخلی ندارد. تنها چیزی که نیاز دارید یک مودم و یک اشتراک با ارائه دهنده خدمات اینترنت بی سیم است. خدمات مختلف ارتباطی بی سیم به صورت رایگان در دسترس کاربران قرار می گیرد، مانند؛ هواپیما، کشتی، رستوران ها، مدارس و مکان های دیگر.

 

انواع خدمات اینترنتی

خدمات اینترنت عمومی شامل چندین نوع است که از مهمترین انواع این خدمات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دسترسی به اینترنت  .
 • دسترسی به ایمیل  .
 • میزبانی وب سایت  .
 • خدمات مرکز  داده
 • ثبت نام دامنه  .

 

ظهور خدمات اینترنتی

جنگ سرد به عنوان پایه گذاری اینترنت شناخته می شود. پس از پرتاب ماهواره اسپوتنیک توسط اتحاد جماهیر شوروی، آمریکایی ها موضوع را جدی گرفتند و به فکر راه هایی افتادند که از طریق آن می توان اطلاعات را حتی پس از حمله هسته ای منتشر کرد. این در نهایت منجر به تشکیل ARPANET شد  .) برای جستجوی پیشرفته پروژه.

ARPANET توسعه یافته است ) در نهایت منجر به چیزی شد که امروزه به عنوان اینترنت شناخته می شود و در دهه 1960 بسیار موفقیت آمیز بود، اما عضویت با بعد نظامی به تبادل اطلاعات توسط محققان دولتی محدود شد.

کامپیوترها در دهه 1960 به قدری بزرگ، سنگین و بی حرکت بودند که هرکسی که مایل به استفاده از اطلاعات ذخیره شده در هر کامپیوتری بود، مجبور بود به محل کامپیوتر رفته یا نوارهای مغناطیسی کامپیوتر را از طریق سیستم پستی سنتی ارسال کند.

دارای گواهی (  ARPANETپروتکل کنترل انتقال (  TCP/IP).) در 1 ژانویه 1983 میلادی که تاریخ تولد رسمی اینترنت محسوب می شود و از آنجا محققان شروع به جمع آوری شبکه شبکه هایی کردند که به اینترنت مدرن تبدیل شد.

 

اهمیت خدمات اینترنتی

اینترنت تعدادی خدمات ارائه می دهد که نمی توان آنها را برشمرد.در اینجا به اهمیت اینترنت و برخی از خدماتی که ارائه می دهد اشاره می کنیم:

 • تحول دیجیتال

این تغییر مرتبط با کاربرد فناوری دیجیتال در تمام جنبه های زندگی است. امروزه از فناوری های اینترنتی در زندگی اجتماعی، در علم، فرهنگ، فناوری، تولید، پزشکی، آموزش، اقتصاد و سیاست استفاده می شود.

 

 • ارتباط

اینترنت به حفظ ارتباط بین افراد بدون توجه به محل سکونت و مسافت کمک می کند و علاوه بر تسهیل تبادل تجربیات و فرهنگ های مختلف، امکان آگاهی از آنچه در دنیای اطراف آنها می گذرد را نیز فراهم می کند. ، و تنها در چند ثانیه اطلاعات را از نقطه ای از جهان به نقطه دیگر منتقل کنید.

 

 • تجارت و بازاریابی

اینترنت فرآیند فروش محصولات و خدمات را برای دستیابی به مشتریان در مناطق دورافتاده جغرافیایی توسعه داده است و علاوه بر کاهش هزینه‌های عملیاتی لازم، مانند رفع نیاز، ترویج و انتشار محصولات و تسخیر مشتریان جدید را تسهیل کرده است. ساخت یک نمایشگاه برای فروش محصولات و کاهش تعداد کارمندان.

 

 • تحصیلات

اینترنت به در دسترس قرار دادن اطلاعات متنوعی در مورد تخصص ها و مطالعات مختلف در اختیار دانشجویان و محققین بوده و همچنین   ارتباط بین خود دانش آموزان و معلم و دانش آموز را  تسهیل کرده است .

 

 • سفر و خرید

اینترنت امکان رزرو بلیط وسایل حمل و نقل مختلف اعم از داخلی یا خارجی، پیگیری نوبت ها و پرداخت آنلاین را فراهم کرده است و علاوه بر کسب اطلاعات بیشتر در مورد مقصد گردشگری آنها، اینترنت نیز با ایجاد بسیاری از آنها، روند خرید را تسهیل کرده است. فروشگاه های موجود و انجام چندین مقایسه برای به دست آوردن قیمت بهتر.

 

 • سود و شغل

اینترنت با تسهیل تبلیغات فرصت های شغلی موجود، یافتن شغل را آسان کرده است.اینترنت همچنین امکان کار از خانه و صرفه جویی در وقت و هزینه را با حذف رفت و آمد روزانه به محل کار و بازگشت به محل کار فراهم کرده است.

 

معایب خدمات اینترنتی

با وجود خدمات بزرگی که اینترنت به بشریت ارائه می دهد، نمی توان منکر استفاده از سرویس های اینترنتی شد و از بارزترین این موارد منفی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اعتیاد

استفاده طولانی مدت از اینترنت می تواند  باعث اعتیاد شود که زندگی عادی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد، او را درونگرا می کند و از مشکلات زیادی رنج می برد. او در حین انجام کارهای مختلف بی حوصله و بی تمرکز می شود.

 

 • مورد آزار و اذیت قرار گرفتن

سرقت اطلاعات شخصی و هک حساب‌ها بدون ترس از پاسخگویی قانونی آسان شده است.

 

 • ناتوانی در قطع ارتباط از محل کار

در صورتی که پس از پایان دوره رسمی کاری ایمیل مهمی در رابطه با کار وارد شود، کارمند موظف به پاسخگویی به آن خواهد بود و این کار برای پرداخت حقوق محاسبه نخواهد شد.

 

 • چاقی و مشکلات سلامتی

زیرا نشستن طولانی مدت در اینترنت مانع از حرکت مداوم می شود که بدن را فعال می کند و به چربی سوزی آن کمک می کند و علاوه بر ایجاد برخی از مشکلات سلامتی مانند؛ سندرم تونل کارپال، که در آن کار با کامپیوتر به حرکات تکراری زیادی نیاز دارد که بر مچ دست تأثیر منفی می‌گذارد.

 

 • انزوا و افسردگی

روابط ممکن است به دلیل استفاده از اینترنت بدتر شود  و کاربران اینترنت زندگی خود را با دیگران در سایت های رسانه های اجتماعی مقایسه می کنند، دلیل قوی افسردگی و از دست دادن اعتماد به نفس است.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -