المواضيع

فیبر نوری چگونه کار می کند

فیبر نوری چگونه کار می کند

فیبر نوری چگونه کار می کند

فیبر نوری  فناوری است که اطلاعات را به صورت امواج نوری یا پالس هایی که از کابلی ساخته شده از الیاف شیشه یا پلاستیک عبور می کند، منتقل می کند.مکانیسم عملکرد فیبرهای نوری را می توان از طریق نکات زیر توضیح داد:

 • فیبر نوری که به صورت کابلی هستند. برای انتقال اطلاعات به شکل ذرات نور یا به اصطلاح فوتون .
 • این فوتون ها همانطور که قبلاً ذکر شد از یک کابل فیبر نوری ساخته شده از شیشه یا پلاستیک عبور می کنند، اما آنچه در اینجا متفاوت است. این مقدار ضریب شکست هر ماده است.
 • سیگنال نور هنگام عبور از شیشه در داخل فیبر منعکس می شود که سرعت آن را حدود 30 درصد کمتر از سرعت نور طبیعی می کند.
 • انعکاس سیگنال های نوری در داخل کابل فایبرگلاس به صورت یک خط زیگزاگی از بازتاب است.به طوری که کل انعکاس  کمتر از سرعت نور معمولی است و به این فرآیند بازتاب ( پوشش) می گویند.).
 • سیگنال های نوری در طول مسیر خود، به ویژه در فواصل طولانی شناسایی می شوند و دوباره ارسال می شوند و به سیگنال الکتریکی و سپس سیگنال نور تبدیل می شوند.
 • از تکرار کننده ها برای ارسال مجدد سیگنال نوری استفاده می شود، زیرا سرعت داخل فیبرهای نوری کمتر از نور معمولی است، به دلیل شکستن و پوسیدگی سیگنال های نوری در طول سفرشان، به دلیل 100 نبودن شیشه به کار رفته در فیبرها. ٪ خالص.

 

سیستم فیبر نوری چیست؟

سیستم فیبر نوری بر اساس موارد زیر است :

 • فرستنده : به سادگی فرستنده ای است که کار می کند و سیگنال های نوری را ارسال می کند.
 • فیبر نوری : محیط انتقال و مسافتی است که سیگنال های نوری طی می کنند.
 • ژنراتور/بازساز نوری : دستگاهی که مسئول انتقال مجدد سیگنال های نوری است.
 • گیرنده نوری : دستگاهی است که سیگنال نوری را به منظور نمایش دریافت و ارسال می کند.

 

انواع فیبر نوری چیست؟

انواع فیبرهای نوری را می توان به دو نوع اصلی تقسیم کرد:

 

فیبر نوری مجزا

دارای قطر 5-10 میکرومتر در وسط یعنی قسمتی که وظیفه انتقال سیگنال های نوری را بر عهده دارد به طوری که از طریق آن به صورت یک خط مستقیم و بدون هیچ گونه پرشی از لبه ها منتقل می شود.نمونه آن تلویزیون معمولی است. کابل، کابل اینترنت و کابل تلفن به عنوان سیگنال ها به آن منتقل می شود.از طریق خطوط فیبر نوری مجزا که به شکل یک بسته بزرگ به دور یکدیگر پیچیده شده اند، در اینجا لازم به ذکر است که این کابل قابلیت انتقال اطلاعات از راه دور را دارد. از 100 کیلومتر

 

چندین فیبر نوری

اصطلاح چند حالته نشان می دهد که بزرگتر و پرجرم تر از حالت تک است و در واقع حدود 10 برابر بزرگتر از حالت تک است و این بدان معنی است که سیگنال های نوری بر خلاف حالت تک از بیش از یک مسیر منتقل می شوند. و بنابراین از این کابل ها برای مسافت های کوتاه و برای برقراری ارتباط با چیزهایی که به مقادیر بیشتری از اطلاعات نیاز دارند، مانند شبکه های کامپیوتری استفاده می شود .

 

فیبر نوری چه کاربردهایی دارد؟

فیبرهای نوری در بسیاری از کاربردهای مهم مانند:

 

شبکه های کامپیوتر

عمدتاً برای انتقال اطلاعات به شبکه‌های رایانه‌ای استفاده می‌شود، زیرا اطلاعات را در فواصل طولانی حمل می‌کند و از این نظر بهتر از روش‌های قدیمی انتقال اطلاعات در نظر گرفته می‌شود:

 • اطلاعات در حین انتقال از بین نمی رود یا ضعیف نمی شود، زیرا اطلاعات تا 10 بار در فیبرهای نوری پیش از تقویت و پردازش آن ها حرکت می کند.
 • در حین انتقال اطلاعات به دلیل عدم تداخل الکترومغناطیسی بین فیبرهای نوری شیشه ای یا پلاستیکی، برخلاف کابل های مسی تداخلی وجود ندارد که باعث اطمینان بیشتر آنها در انتقال اطلاعات با کیفیت سیگنال قوی تر و واضح تر می شود.
 • انتقال مقادیر بیشتری از داده ها، زیرا فیبرهای نوری دارای برد بزرگتر و بالاتری هستند.

 

شبکه های پخش

منظور در اینجا پخش رادیو و تلویزیون است، زیرا انتقال و پخش اطلاعات از طریق صفحه رادیو یا تلویزیون به استفاده از فیبرهای نوری در زمان کنونی بستگی دارد.

 

دارو

فیبرهای نوری در اسکن های پزشکی، آندوسکوپی و تشخیص استفاده می شوند و به بدن بیمار نفوذ می کنند و تصویری را که در درون او اتفاق می افتد بسیار سریع منتقل می کنند که به تشخیص و تعیین علل بیماری و سایر موارد کمک می کند و از طریق فناوری ( آزمایشگاه یک فیبر).حسگرهای میکرو فیبر نوری در بدن بیمار قرار داده می‌شوند تا یک سفر اطلاعاتی در مورد آنچه در داخل اتفاق می‌افتد، که یک فناوری مدرن و آینده‌نگر است، ارائه دهند.

 

ارتش

ارتش از فیبر نوری استفاده می کند، زیرا این فیبر نوری کم هزینه است، در برابر هر حمله ای قوی است و دارای انتقال و انتقال مطمئن و مطمئن اطلاعات، بدون هیچ گونه تشعشعات الکترومغناطیسی است تا دشمن آن را نگیرد.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -