المواضيع

انواع کامپیوتر

  انواع کامپیوترها بسته به اصل کار

  كامپيوترها از نظر اصل عملكرد با يكديگر تفاوت دارند، برخي به قياس يا ديجيتال و غيره متكي هستند.

  کامپیوترهای آنالوگ

  کامپیوتر آنالوگ که یکی از قدیمی ترین کامپیوترهایی است که ساخته شده است، داده های پیوسته مانند فشار، دما، ولتاژ، سرعت و وزن را ذخیره می کند. محاسبات با استفاده از اندازه گیری انجام می شود. و از متداول ترین وسایل پیچیده هستند  و از حرکت مکانیکی یا جریان الکتریسیته برای حل مسائل استفاده می کنند و از زمان های بسیار قدیم تا زمانی که کامپیوترهای دیجیتال وجود داشته اند استفاده می شده است.

  کامپیوترهای دیجیتال

  کامپیوترهای دیجیتال که به پردازش اطلاعات در عرض چند ثانیه با استفاده از سیستم اعداد باینری 0 و 1 کمک می کنند، زیرا محتوای نوشته شده به زبان انگلیسی به یک زبان باینری تبدیل می شود و بنابراین انسان و رایانه با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. رایانه دیجیتال از سه قسمت تشکیل شده است که شامل موارد زیر است:

  • ورودی : این اطلاعاتی است که کاربر وارد می کند.
  • پردازش : ورودی با استفاده از یک دنباله خاص پردازش می شود.
  • خروجی : بر اساس ورودی و پس از اتمام پردازش، خروجی نمایش داده می شود.

  کامپیوترهای هیبریدی

  کامپیوترهای هیبریدی که ترکیبی از یک کامپیوتر دیجیتال و آنالوگ هستند، به گونه ای طراحی شده اند که اجزای آن را سریع و دقیق می کند، از طریق واحدهای آنالوگ قدرتمند برای محاسبات، علاوه بر حافظه دیجیتالی به راحتی در دسترس و سرعت پردازش کارآمد. در صنایع و شرکت های بزرگ، یک کامپیوتر ترکیبی می تواند برای ادغام عملیات منطقی علاوه بر ارائه درمان موثر معادلات دیفرانسیل استفاده شود.


  انواع کامپیوترها بسته به اندازه 

  کامپیوترها از نظر اندازه با یکدیگر تفاوت دارند و از نظر اندازه به حدی تکامل یافته اند که به مرور زمان کوچکتر و سبکتر شده و نیازهای کاربران و ماهیت کار آنها را فراموش کرده اند.

  کامپیوتر بزرگ بزرگ

  کامپیوتر مرکزی بزرگ دستگاهی است که تعداد زیادی کاربر را به طور همزمان پشتیبانی می کند. مشخصه های آن دارای مشخصات بالا، اندازه بزرگ و هزینه بالا می باشد و  توسط شرکت های بزرگ برای توسعه پایگاه های داده تجاری، تراکنش ها و برنامه های کاربردی استفاده می شود. نیاز به درجه امنیت و در دسترس بودن بیشتری نسبت به دستگاه های کوچک.

  ابر رایانه

  ابرکامپیوتر بزرگ ترین نوع کامپیوتر از نظر اندازه و بالاترین قیمت است که از یک دستگاه یا چند دستگاه تشکیل شده است که با هم کار می کنند.مشخصات این نوع بسیار بالاست و آماده انجام محاسبات بسیار زیادی است. در آزمایشات علمی بزرگ مانند: آزمایشات هسته ای و مدیریت، بررسی ملی اقیانوسی و جوی، علاوه بر پیش بینی آب و هوا و ردیابی فضایی استفاده می شود.

  میکرو کامپیوترها

  میکروکامپیوترها همه ویژگی های یک کامپیوتر بزرگ را دارند اما اندازه آنها کوچکتر است و ممکن است عرض آنها از 12 تا کمتر از 7 اینچ باشد.این میکروکامپیوترها چند کاربرد دارند و قدرت پردازش بالایی دارند اما از قدرت پردازشی مین فریم بیشتر نیست. مثال‌ها عبارتند از: این شامل رایانه‌های رومیزی کوچک، تلفن‌های همراه، و پخش‌کننده‌های mP3 استپیچیده.


  انواع کامپیوترها بسته به کاربرد

  انواع کامپیوترها بسته به کاربرد آنها شامل موارد زیر می شود:

  کامپیوتر شخصی

  کامپیوتر شخصی کامپیوتر یک نفر است یعنی توسط یک نفر استفاده می شود مشخصات این دستگاه کم و تا حدودی کم است و بر روی سیستم عامل ویندوز اجرا می شود .آنها به اشکال مختلف عرضه می شوند، برخی از آنها دارای صفحه نمایش لمسی هستند و انواع اتصالات داخلی مانند بلوتوث و وای فای در دسترس هستند.

  کامپیوتر رومیزی

  کامپیوتر رومیزی نوعی کامپیوتر است که در ادارات استفاده می شود که تا حدودی شبیه کامپیوتر شخصی است اما مشخصات آن بالاتر از آن است زیرا قدرت و ظرفیت ذخیره سازی بیشتری دارد و چند منظوره است اما استفاده از آن کاهش یافته است. در دوره اخیر، تلفن‌های هوشمند و رایانه‌ها به پادشاهی قابل حمل تبدیل شده‌اند، و قیمت مقرون‌به‌صرفه آن‌ها برای اکثر مصرف‌کنندگان کمک می‌کند.

  لپ تاپ

  لپ تاپ کامپیوتری است که به دلیل اندازه کوچک و وزن سبک آن در مقایسه با سایر انواع دیگر مشخص می شود. این کامپیوتر شبیه یک کتاب است زیرا تمام اجزای آن از صفحه نمایش، صفحه کلید، گوی تراک، پردازنده، حافظه و هارد دیسک را در یک باتری ادغام می کند. پکیج برقی که به راحتی می توان آن را به همه جا حمل کرد.این نوع مجهز به باتری قابل شارژ است، یعنی برای مدت زمان محدودی بدون اتصال به جریان الکتریکی کار می کند.

  رایانه لوحی

  تبلت : این نوع فقط یک صفحه نمایش لمسی است و تمام اجزای آن در داخل آن قرار گرفته است.مشخصات آن مشخص است، ظرفیت ذخیره سازی کمی دارد و قیمت آن تا حدودی ارزان است.از لپ تاپ ارزانتر است.کار می کند. شبیه گوشی های هوشمند از نظر قابلیت عکس گرفتن دانلود بازی و نقاشی با قلم.

  کامپیوتر سرور

  کامپیوتر سرور اصلی ترین دستگاه در شرکت ها، کارخانجات و موسسات آموزشی، پزشکی و امنیتی بزرگ است.مشخصات سرور اصلی بالاست چرا که معمولا دارای پردازنده های قدرتمند و حافظه های بزرگ و هارد دیسک های بزرگ می باشد.البته قیمت آن بالاست. گران است و نمی توان آن را در شرکت هایی که تعداد زیادی کارمند دارند کنار گذاشت.

  دستیار داده های شخصی

  دستیار داده های شخصی یک کامپیوتر ارزان قیمت با اندازه بسیار کوچک و وزن سبک است. معمولاً حاوی صفحه کلید نیست اما برای وارد کردن اطلاعات توسط کاربر به فناوری صفحه لمسی متکی است. معمولاً عمدتاً برای ذخیره آدرس ها و یادداشت ها استفاده می شود. باتری که برای ساعت های طولانی دوام می آورد و قابل شارژ است.

  کامپیوتر ایستگاه کاری

  کامپیوتر ایستگاه کاری کامپیوتری با مشخصات بسیار بالا است. دارای واحدهای پردازش مرکزی سریعتر و هارد دیسک های با ظرفیت بالا به دلیل استفاده در مناطقی که نیاز به پردازش داده های بزرگ دارند و سرعت بسیار بالا در عملکرد و نمایش نتایج قیمت این نوع تا حدودی گران است و معمولا استفاده می شود. در انجام بازی های ویدیویی، گرافیک سه بعدی و توسعه بازی ها.


  نتیجه

  کامپیوترها جزء لاینفک زندگی ما و مصارف روزمره ما شده اند، انواع و کاربردهای آنها چند برابر شده است، در این مقاله مهمترین انواع آن بر اساس اصل کار ذکر شده است که به کامپیوترهای آنالوگ، کامپیوترهای دیجیتال و ترکیبی تقسیم می شوند. رایانه ها بسته به اندازه آنها به ابر رایانه ها، رایانه های بزرگ و رایانه های کوچک تقسیم می شوند و بسته به نوع استفاده به رایانه های شخصی، رایانه رومیزی، رایانه لپ تاپ، رایانه رایانه لوحی، رایانه سرور، دستیار داده های شخصی و ... تقسیم می شوند. کامپیوتر ایستگاه کاری

  تعليقات
  ليست هناك تعليقات
  إرسال تعليق   وضع القراءة :
   حجم الخط
   +
   16
   -
   تباعد السطور
   +
   2
   -