المواضيع

اهمیت استفاده از فناوری در آموزش

اهمیت استفاده از فناوری در آموزش

اهمیت استفاده از فناوری در آموزش

استفاده از فناوری در آموزش مزایای زیادی دارد، از جمله:

 

یادگیری را سرگرم کننده تر کنید

استفاده از فناوری در آموزش باعث لذت بیشتر دانش آموزان می شود که انگیزه آنها را برای یادگیری افزایش می دهد، زیرا دروس خسته کننده می تواند از طریق تبلت و ویدیو برای آنها لذت بخش تر شود.

 

دسترسی به اطلاعات

استفاده از فناوری در آموزش از جمله اینترنت، توانایی فراگیران را برای دسترسی به حجم و کیفیت زیادی از اطلاعات افزایش می دهد که ممکن است حتی در برنامه درسی ذکر نشده باشد که باعث صرفه جویی زیادی در زمان کوتاه می شود، اما برای معلم برای افزایش آگاهی دانش آموزان از راه های راه صحیح دسترسی به اطلاعات دقیق در اینترنت.

 

فرآیند یادگیری را آسان تر کنید

استفاده از فناوری‌های جدید مانند فناوری‌های ویدئویی و سایر فناوری‌ها در فرآیند یادگیری به ساده‌سازی اطلاعات برای فراگیران کمک می‌کند و با صرفه‌جویی در وقت معلم، به او کمک می‌کند بهره‌وری خود را افزایش دهد و دوره طولانی‌تری را به او می‌دهد. زمان برای تمرکز بر زبان آموز از سوی دیگر، با دادن فرصت به دانش آموز برای افزودن سؤالات خود و دریافت پاسخ همزمان، به ایجاد یک بعد موفق و توسعه یافته تر، کمک می کند.

 

همکاری و مشارکت بین فراگیران

فناوری امکان ارتباط مستقیم بین زبان آموزان و معلمان و دانش آموزان را با فشار دادن یک دکمه فراهم می کند و بنابراین روند همکاری بین آنها را تسهیل می کند که به فرآیند یادگیری کیفیت و سهولت بیشتری در هنگام کار دانش آموزان در پروژه های مشترک می دهد.

 

کمک به تجسم مفاهیم

فناوری به یادگیرنده کمک می کند تا مفاهیم انتزاعی یا مفاهیمی را که درک آنها دشوار است به روشی ساده تر تجسم کند.

 

جذب دانش آموزان و ایجاد دانش آموزان فعال

فناوری یادگیری را لذت‌بخش‌تر می‌کند، و بنابراین به افزایش یادگیری خودراهبری دانش‌آموزان کمک می‌کند، که به تعامل بیشتر دانش‌آموزان با علوم ارائه‌شده به آنها کمک می‌کند.

 

کمک به آماده سازی دانش آموزان برای آینده

با توجه به نقش محوری فناوری در حال و آینده، استفاده از فناوری در آموزش و پرورش، آماده سازی نسلی توانمند برای مقابله با فناوری و به کارگیری آن در یادگیری، تحقیق، همکاری و حل مشکلات، برای داشتن شرایط بهتر ضروری است. آینده حرفه ای، و قادر به مقابله با هر فن آوری جدید است که بدون ترس توسعه یافته است.

 

غلبه بر مانع زمان و مکان

فناوری بدون در نظر گرفتن تفاوت زمانی و مکانی که معلم و زبان آموز هر دو در آن حضور دارند، به تداوم فرآیند آموزش کمک می کند، زیرا زبان آموز می تواند در هر زمانی که بخواهد مطالب آموزشی را از طریق اینترنت باز کند که این امر کار را آسان تر می کند. یادگیرنده زمان یادگیری خود را در سایر وظایف زندگی خود برنامه ریزی کند، زیرا این امکانات یادگیری را به حالتی مستمر در زندگی افراد تبدیل می کند که با موانع زیادی روبرو نیست.

 

کمک به دانش آموزان با نیازهای ویژه برای یادگیری

با حضور فناوری، بسیاری از موانع یادگیری برای دانش‌آموزان با نیازهای ویژه از بین رفته است و دستگاه‌ها یا اپلیکیشن‌هایی وجود دارند که به آن‌ها کمک می‌کنند تا مشکلات خود را حل کنند و به آن‌ها این فرصت را می‌دهند که با سهولت بیشتری وارد فرآیند آموزشی شوند.

 

سهولت نظارت بر عملکرد دانش آموزان

از طریق فناوری، معلم می‌تواند از تکنیک‌هایی استفاده کند که به او کمک می‌کند فهرست‌های مربوط به میزان عملکرد دانش‌آموزان را ایجاد کند و گروه‌های دائمی با آنها بحث کند و سطوح آنها را بیابد. همچنین به ایجاد آزمون‌ها و صدور مستقیم نمره کمک می‌کند، که نظارت بر عملکرد را تسهیل می‌کند و به آنها کمک می‌کند. معلم فرصتی برای توجه به تفاوت های فردی و مقابله با آنها دارد .

 

توسعه مهارت خواندن و نوشتن

فناوری به توسعه مهارت‌های خواندن و نوشتن دانش‌آموزان در چندین زبان کمک می‌کند، زیرا از بازی‌های الکترونیکی می‌توان برای آموزش املا از طریق پازل و بازی‌های سرگرم‌کننده استفاده کرد و بازی‌های ویدیویی نیز می‌توانند به گیرنده نحوه تلفظ اصطلاحات را آموزش دهند.

 

علاوه بر سهم فناوری در توسعه نوشتار دانش آموزان، فراگیران فرآیند نوشتن را با استفاده از صفحه کلید سرگرم کننده تر از استفاده از قلم می دانند.

 

تقویت مهارت های فردی دانش آموزان

فناوری به تعدادی از مهارت‌های مهم در بین دانش‌آموزان کمک می‌کند، مانند مدیریت زمان، ارتباطات و همکاری، به خجالتی‌ترین دانش‌آموزان فضایی برای مشارکت، یادگیری و ابراز وجود می‌دهد، مانند بقیه دانش‌آموزان.

 

از طریق سهولت و سرعتی که در دسترسی به اطلاعات، انجام تکالیف مدرسه به صورت الکترونیکی و غیره فراهم می‌کند، علاوه بر کمک به اضافه کردن نقش‌های رهبری مانند تکنیک‌های ارائه، که به تکمیل تعاملات کمک می‌کند، به صرفه‌جویی در زمان برای معلم و یادگیرنده کمک می‌کند. یادگیری، اعطای اعتماد به نفس به یادگیرنده و پرورش روحیه ... رهبری دارد.

 

معایب استفاده از فناوری در آموزش

مهمترین معایب استفاده از فناوری در آموزش به شرح زیر است:

 

 • منحرف کردن توجه دانش آموزان

فناوری می‌تواند مانند الکل و مواد مخدر اعتیادآور باشد. افراد عادی در ایالات متحده حدود 100 بار در روز اعلان‌های تلفن خود را چک می‌کنند، بنابراین این رفتار ممکن است باعث شود حواس او از یادگیری پرت شود و سعی کند به سایت‌های دیگری دسترسی پیدا کند که حواس او را از یادگیری منحرف می‌کند. .

 

 • دانش آموزان احساس می کنند از همسالان خود جدا شده اند

فناوری به عدم ارتباط دانش‌آموزان با افرادی که با آن‌ها در تعامل هستند کمک می‌کند. وقتی دانش‌آموزان احساس ناشناس بودن می‌کنند، کنترل بر گفتار و اعمال خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل، برخی ممکن است فناوری را به جای ارتباط اجتماعی رو در رو ترجیح دهند. بنابراین , بسیار مهم است که معلمان از فناوری به عنوان ابزاری در کلاس استفاده کنند بدون اینکه این تنها عنصر در فرآیند یادگیری برای دانش آموزان باشد .

 

 • تسهیل تقلب در بین دانش آموزان

فناوری تقلب را آسان‌تر می‌کند. دانش‌آموزان می‌توانند یک گروه ایجاد کنند و پاسخ‌های خود را به راحتی به اشتراک بگذارند، زیرا تنها کاری که لازم است ارسال یک پیام به کل کلاس است، به‌ویژه زمانی که معلم بر تعاملات دانش‌آموزان در رایانه نظارت نمی‌کند، بنابراین وظیفه معلم است که تشویق کند. دانش آموزان به جای حفظ کردن، درک کنند.

 

 • دسترسی به فناوری فرصتی نیست که همه در دسترس باشند

میلیون‌ها کودک در سرتاسر جهان در خانواده‌هایی زندگی می‌کنند که نیاز فرزندانشان به مواد غذایی اولیه را برآورده نمی‌کنند، بنابراین چگونه می‌توانند ابزارهای تکنولوژیکی برای آموزش تهیه کنند؟ تجمل گرایی و اینکه به دست آوردن غذا اهمیت بیشتری دارد، از این رو دستیابی به دستگاه های فناورانه یکی از موانع آموزش الکترونیکی است .

 

 • دانش آموزان برای یادگیری به منابع نامعتبر متکی هستند

اطلاعات خوب زیادی در اینترنت یافت می شود، اما متأسفانه منابع اخبار و اطلاعات گمراه کننده و جعلی زیادی نیز وجود دارد که دانش آموزان باید یاد بگیرند که چگونه بین اخبار واقعی و جعلی تمایز قائل شوند. فرآیند یادگیری برای موفقیت

 

راهنمای استفاده از فناوری در آموزش

نقش اصلی معلم کمک به دانش آموز برای درک موضوعی خاص است و فناوری ابزاری است که معلم برای رسیدن به این هدف از آن استفاده می کند، زیرا فناوری به تنهایی نمی تواند فرآیند آموزشی را مدیریت یا کنترل کند و برای معلم بسیار مهم است. بدانند که نحوه استفاده او از فناوری در ... آموزش است که آن را برای فرآیند آموزشی مفید یا مضر می کند.

 

بنابراین مهم است که معلم علاوه بر شناسایی تکنولوژی مورد نیاز دانش آموز در طول فرآیند آموزش، آنچه را که دانش آموز باید بیاموزد، تعیین کند و پس از آن معلم باید نحوه استفاده از تمام ابزارهای فناورانه را بداند و تعیین کند. روش های استفاده از آنها در کلاس درس

 

ابزارهای فنی زیادی وجود دارد که معلم می تواند از آنها استفاده کند، مانند تلفن همراه، اینترنت، رایانه، تخته سفید هوشمند، کاغذهای الکترونیکی هوشمند و پروژکتورها، علاوه بر بسیاری از برنامه ها، و محتوای الکترونیکی مانند عکس، فیلم و غیره.

 

معلمان همچنین می توانند از فناوری برای پیگیری فراگیران از راه دور استفاده کنند و توضیحاتی را به برخی مطالب اضافه کنند تا دانش آموزان بتوانند هر زمان که خواستند آنها را مرور و تکرار کنند.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -