المواضيع

درباره ربات سوفیا

درباره ربات سوفیا

ربات سوفیا یک ربات برنامه ریزی شده برای پاسخگویی به سوالات و بحث و گفتگو است که توسط یک  شرکت چینی متخصص در زمینه رباتیک و شبیه سازی انسان طراحی شده است که این شرکت آن را در ابتدای سال 2015 اعلام کرد و در ادامه اطلاعاتی در مورد ربات سوفیا:

صاحب ایده سوفیا

مخترع و صاحب ایده ربات سوفیا دیوید هانسون است که دارای دکترای مطالعات زیبایی شناسی و مدیر عامل شرکت رباتیک هانسون است.او اکنون روی ادغام هنرهای گرافیکی با مهندسی رباتیک و علوم شناختی کار می کند و در حال ایجاد مواد جدیدی است که به عنوان پوست برای روبات ها و روش های بیان صورت عمل می کند که باعث می شود ربات با افراد رو در رو تعامل داشته باشد. او همچنین در حال کار بر روی تحقیق در زمینه هوش مصنوعی، آموزش، درمان و غیره.

مواد سوفیا

ربات سوفیا از Fraber ساخته شده است که لاستیک شبیه پوست انسان است و ظاهر و ماهیت پوست انسان را تقلید می کند.این ماده نیز به ثبت رسیده است.

کارهایی که سوفیا می تواند انجام دهد

سوفیا برای انجام بسیاری از کارهای مشابه انسان طراحی شده است، از جمله موارد زیر:

 • او در بحث‌ها شرکت می‌کند و به سؤالات پاسخ می‌دهد و در سخنرانی‌اش بر فناوری تکیه می‌کند  که او را قادر می‌سازد به سؤالات پرسیده شده پاسخ دهد.
 • به طور طبیعی مانند یک انسان رفتار کنید، واکنش های دیپلماتیک و بحث ها و حالات چهره ای شبیه به حالات و احساسات انسانی ارائه دهید.
 • شبیه سازی احساسات انسانی مانند شادی، غم، دلخوری، ترس و غیره با حرکت دادن پلک ها، ابروها و چشم ها به طور طبیعی مانند انسان، زیرا قادر به نشان دادن 62 نوع بیان و واکنش مختلف است.
 • حفظ سطح چشم با افراد اطراف، زیرا دارای دوربین ها و حسگرهای دقیق در داخل چشم است که به آن امکان می دهد چهره افراد را تشخیص دهد، حرکات آنها را ردیابی کند و حافظه ای داشته باشد که ویژگی های انسان را در آن حفظ کند.
 • طراحی حرفه ای، جایی که او توانست نخست وزیر مالزی را بکشد، و همچنین برنامه ریزی شده بود که بتواند بخواند.

ویژگی های ربات سوفیا

چندین چیز وجود دارد که ربات سوفیا را از سایر ربات ها متمایز می کند، از جمله موارد زیر:

 • این اولین روباتی است که تابعیت بین المللی را دریافت کرده است، زیرا تابعیت عربستان را به دست آورده است.
 • روزانه داده ها و اطلاعات برای کارآمدتر شدن و سازگار شدن با جامعه ارائه می شود.
 • او شبیه آدری هپبورن هنرپیشه بریتانیایی طراحی شده بود و همچنین به گونه ای طراحی شده بود که بسته به ماهیت نورپردازی اطرافش تغییر رنگ دهد، زیرا طراحان فکر می کردند که این ظاهر به مردم کمک می کند او را بپذیرند.
تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -