المواضيع

Dijital dönüşümün avantajları ve dezavantajları

Dijital dönüşümün avantajları ve dezavantajları

Dijital dönüşümün avantajları

Dijital dönüşümün avantajları

 Dijital dönüşüm, dijital teknolojinin tüm işletmelere entegre edilmesi, kuruluşların müşterileriyle etkileşim kurma biçiminde bir değişiklik meydana getirmesi ve kuruluşun iç süreçlerini iyileştirerek daha verimli hale getirmesi olarak tanımlanmaktadır. günlük kişisel yaşam, bunlardan en önemlileri:


İşyerinde artan rekabet gücü

Teknoloji, işyerinde esnekliği, verimliliği ve üretkenliği artıracak ve dolayısıyla yatırımları artıracaktır.Bir şirket yeni teknolojileri ne kadar benimserse, pazarda o kadar öne çıkar ve şirketler arası rekabet artar. 


Çalışan verimliliğini artırın 

Dijital dönüşüm, çalışanlara işyerinde yardımcı olur, böylece muhasebe ve ofis programlarını kullanmak gibi bilgilere erişim kolaylaşır, bu da onlara potansiyellerine ulaşma olanağı verir, böylece verimliliklerini %25 artırır ve bir bütün olarak şirketin performansını artırır. 


Daha iyi müşteri hizmetleri 

Dijital dönüşüm süreçleri, satın almalarda web siteleri ve web uygulamalarının kullanılması gibi müşteri ihtiyaçlarının daha iyi karşılanmasına olanak tanır, müşterilerin şirketin dijital platformlarını deneyimlemesini ve bunlara daha kolay hizmet vermesini sağlar. 


Bilgiye kolay erişim 

Dijital dönüşüm bilgiye kolay ve rahat bir şekilde ulaşmanıza yardımcı olur.Sadece internete bağlanarak kitap, film vb. şeylere sorunsuzca ulaşmak mümkündür. 


Otomasyon ilerlemeleri 

Dijital dönüşüm, çalışan ve müşteri üzerinde olumlu etkisi olan makinelerin otomasyonunu aşağıdaki yollarla mümkün kılar: 

Makinelerin otomasyonu, internet üzerinden uzaktan kolayca kontrol edilebilmesine olanak tanıyarak, işyerindeki çalışanı etkileyebilecek riskleri ve kazaları azaltır. 

- Ürünün verimliliğini artırmak, artırmak ve fiyatını düşürmek. 

- Müşterilerin doğrudan internetten uçuş rezervasyonu yapma gibi aracıya ihtiyaç duymadan hizmeti kolaylaştırmasına yardımcı olur. 


Eğlence sektörü 

Dijital dönüşüm, insanların film ve dizilerine tek tıkla ulaşmalarının mümkün olması nedeniyle eğlencenin artmasını da içeriyor.


zaman tasarrufu 

Dijital teknoloji, aşağıdakiler de dahil olmak üzere birçok konuda zaman tasarrufu sağladı: 

- Kredi kartıyla ödeme ve bankacılık hizmetleri kolay ve rahattır. 

- Arabaların otomatik sürüşü. 

- Bir doktora danışın ve kesin kararlar verin. 


Dijital dönüşümün dezavantajları 

Dijital dönüşümün dezavantajları vardır; bunlardan en önemlileri şunlardır: 


Veri güvenliği 

Bazen bireyler ve kuruluşlar hakkındaki bilgi ve verilerin suçlular, teröristler veya ticari rakipler tarafından saldırıya uğramasını önlemek zordur. 


Gizlilik endişeleri 

Dijital dönüşümde kişisel mahremiyetin elde edilmesi son derece zor hale geldi, çünkü veriler kolayca çalınabiliyor veya satılabiliyor ve dijital kameralar her yerde bulunuyor ve halka açık yerlerde her hareketi izliyor. 


Sosyal ayrılık 

İnsanların sosyal paylaşım sitelerine olan eğilimi, gerçek dünyadan izolasyonun ve uzaklaşmanın artmasına neden olmakta, bu da depresyona neden olmakta ve ruhsal hastalıkların görülme sıklığını artırmaktadır. 


İş güvensizliği 

Teknolojideki dramatik değişiklikler iş güvensizliğine neden oluyor, teknoloji birçok görevde insanın yerini alabiliyor ve daha fazla insan evden çalışıyor, bu da iş güvenliğini azaltıyor. 


Artan iş baskısı 

Çalışan, veri yönetimi, e-postalar ve büyük miktarda veriyi analiz etmek dahil olmak üzere çok fazla iş alıyor, bu da çalışanlar üzerindeki baskıyı ve çabayı artırıyor ve daha az zamanları oluyor. 


Teknolojik cihazların ömrü 

Aşağıdakileri olumsuz etkiler: 

Dijital sistemlerin ömrü nispeten kısa olduğundan teknoloji uzmanları bu sistemleri güncellemek için gece gündüz çalışıyor. 

- Birkaç yıl sonra cihazlarını yükseltmeleri gerektiğinden ve kullanıcı sürümü güncelliğini yitirip yeni sistemlerle uyumsuz hale geldiğinden kullanıcılar için artan maliyet. 

- Eski cihazların işe yaramaz hale gelmesi nedeniyle sürdürülebilirlik ve verimlilik eksikliği.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -