المواضيع

Dünyada radyonun ortaya çıkışı ve gelişimi

Dünyada radyonun ortaya çıkışı ve gelişimi

Başlangıçtan itibaren radyo gelişiminin aşamaları 

Dünyada radyonun ortaya çıkışı ve gelişimi

 - İlkel radyonun ortaya çıkışı 

Radyonun ortaya çıkışı, kısa dalgaları keşfeden Henry Jackson, Galileo Marconi ve Thomas Edison'un yanı sıra, MS 1867'de elektromanyetizmanın varlığını kanıtlayan bilim adamı Maxwell'e aittir. Bunun nedeni uzun menzilli mesafelere ulaşabilme yeteneğidir. 1888 yılında Henry Hertz'in kısa dalga radyo ile ilgili araştırma ve deneyler yapmaktan başka çaresi kalmamıştı çünkü elektrik akımının kısa dalga radyo iletilebilecek dalgalar üretme olasılığını doğrulamıştı. kablo kullanmadan uzayda ışık hızı.

Sesli radyonun oluşumuna ve ortaya çıkışına yönelik hazırlıklara yol açan icatlar da vardır ki bunları şöyle sıralayabiliriz: 

Telgraf. 

telefon. 

elektrik. 


Birinci Dünya Savaşı öncesi radyo 

Bu dönem radyo alanında aşağıda bahsettiğimiz birçok dönüm noktasını içermektedir: 


Radyonun ilk kullanımı 

O zamanlar askeri gemilerle iletişim kurmak, denizdeyken yön değiştirene kadar gemilere mesaj göndermek veya herhangi bir acil durum veya felaket durumunda imdat sinyali vermek için kullanılıyordu ve yalnızca ABD Ordusu'na aitti. Silahlı kuvvetlere mesaj gönderin. 


İnsan sesi iletimi 

1906 yılında Reynald Finden, insan sesini radyo dalgaları aracılığıyla aktarabilen bir cihaz icat etti ve aynı yıl bir radyo alıcısı da üretti. Radyo sinyallerini iletebilen ve alabilen minerallerin keşfi nedeniyle.


1920'lerin başında radyo 

KDKA Radyo, 1920 yılında dünyada, özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde, radyo lisansına sahip ilk ticari istasyon olarak kurulmuş ve Amerikan başkanlık sonuçlarının yayınlanması ve yayınlanması için programlarına başlamıştır. seçimler. O zamanlar büyük ilgi ve popülerlik kazandı ve BBC, 1922'de ikinci radyo istasyonu oldu ve bunun bir haber, eğlence ve eğlence kaynağı olduğunu belirterek, 1927'de Kongre Yayın Yasasını kabul etti; Radyo istasyonlarının artması ve dalgaları arasındaki girişim nedeniyle. 


- İkinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında radyo 

İkinci Dünya Savaşı sırasında televizyon istasyonlarının kapatılması sonucunda dünya radyoya daha çok yönelmiş ve savaş haberleri bu kanal aracılığıyla halka aktarılmıştır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında ise radyo gençler arasında yaygınlaşmış ve popüler hale gelmiştir. grup ve yayın kalitesi eğlence ve müzikal haline geldi. 


- 1920'lerde radyo 

Çift yönlü telsizin ortaya çıkmasına ve radyo alanının gelişmesine rağmen kullanımı ve popülaritesi azalmış ve geçmişte kalan bir araç haline gelmiştir.


 Radyoyu etkileyen değişkenler 

Yayın sistemlerini etkileyen ve aşağıda bahsettiğimiz birkaç temel değişken vardır: 


Siyasi durum 

Yayın sistemlerinin merkezileştirilmesini veya dağıtılmasını ülkelerin siyasi koşulları belirlemektedir. 


Eğitim koşulları 

İleri düzeyde eğitim almış kişilerin yayın programlarının kalitesi ve onlara olan ihtiyaçları üzerinde olumlu bir etkisi vardır. 


Ekonomik koşullar 

Ülkelerin mali değeri ve zenginliği, özel verici ve alıcıların imalatına ilişkin olarak daha iyi radyo ekipmanlarının geliştirilmesini ve yöntemlerini etkilemektedir. 


Ülkelerin dilleri 

Gelişmekte olan ülkelerdeki dillerin çokluğu, radyoya engel teşkil etmekte ve yayılmasını sınırlandırmakta, ayrıca çeşitli ulusal dillerin kullanılması ve benimsenmesine ilişkin yasaların uygulanmasına neden olmaktadır. 


Finans 

Pek çok sistem reklama dayalıdır; Bu nedenle radyo istasyonlarında daha geniş bir kitleyi hedeflemektedir.


 İletişim teknolojisinin radyoya etkisi 

Teknolojik gelişme radyoyla ilgili şu şekilde tanımladığımız yönleri etkilemiştir:


TV kanalları aracılığıyla radyo kanalları 

Radyo kanallarının televizyondaki ses kanalları aracılığıyla yayınlanması, genel olarak iletişim araçlarındaki teknolojik gelişmelere rağmen radyonun statüsünün yükselmesine neden olmuştur. 


Modern radyo alıcıları 

Küçük boyutunun yanı sıra kullanım kolaylığı ve frekansının otomatik olarak ayarlanmasıyla karakterize edilir, bu nedenle taşıması ve hareket etmesi kolaydır. 


Dijital radyo 

Aşağıda belirttiğimiz birçok avantaj sağladığını belirtiyoruz:

Radyo materyallerinin çeşitli yerlerde (ev, araba vb.) kullanımının iyileştirilmesi. 

Uydularda birden fazla radyo kanalının bulunması sonucunda dinleyiciye çeşitli radyo alternatifleri sunulması. 

Uzak coğrafi bölgelere yayıldı. 

Yenilenme ve yenilik için iletişim teknolojisini kullanmak. 


Dijital uydu radyosu 

Dijital uydu radyosunun hedeflerinin çeşitliliğine yol açtığı için bunlardan en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Eksik olanlara bilgi ve haber vermek. 

Dijital radyonun sağlık bilincinde kullanılması. 

Kanal aralığının çeşitliliği; Bunların arasında yardım ve afetler, kadın ve çocukların gelişimi, çevre ve eğitimle ilgili olanlar yer alıyor. 

Yerel, bölgesel ve uluslararası birçok radyo kanalını dinleyiciye sunmak.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -