المواضيع

İnternette güvenli gezinme

İnternette güvenli gezinme

Güvenli tarama, internette gezinirken güvenli olmayan web sitelerini tespit etmek ve bu sitelerin kullanıcılarını ve sahiplerini beklenen riskler konusunda uyarmak amacıyla uluslararası bir şirket olan Google'ın güvenlik ekibi tarafından başlatılan hizmetlerden biri olarak bilinmektedir. ve bunları Google'ın aşağıdakileri içeren güncellenmiş listeleriyle karşılaştırmak: Güvenli olmayan web siteleri dahil; güvenli olmayan web siteleri; İstenmeyen kötü amaçlı yazılım içeren siteler; Virüsler veya sahte siteler gibi.

 Güvenli gezinme, kullanıcılarını korumak için çeşitli İnternet tarayıcıları ve teknoloji şirketleri tarafından desteklenen bir olgudur. Tüm zararlı siteler, kara liste adı verilen bir veritabanına dahil edilir. Tarayıcılar daha sonra sitenin güvenli olup olmadığını belirlemek için kara listenin içeriğini web sitesiyle karşılaştırabilir. Kullanıcılarını şunlardan korumak için Güvenli Taramayı kullanan iyi bilinen tarayıcılar arasında: (Google Chrome), (Safari) ve (Firefox).

 Bazı web tarayıcıları güvenli tarama için aşağıdaki gibi özel kaynaklar sağlar; Gezinme güvenliğini artırmak için ek bileşenler ve gizlilik seçenekleri sunan Mozilla Firefox tarayıcısı; Noscript ve Adblock Plus. Google Chrome tarayıcısının kendisi, tehdit oluşturabilecek şüpheli siteler veya herhangi bir siber güvenlik sorununa ilişkin uyarılar gösteren güvenli bir tarayıcıdır. Güvenli tarama ile ilgili özelliklerinden yararlanmak için Google Chrome tarayıcısı kurulabilir. , Facebook gibi sosyal medya platformlarının sunduğu... Facebook güvenlik ayarlarınızı yaparak güvenle gezinin.

Güvenli tarama, internette gezinirken güvenli olmayan web sitelerini tespit etmek ve bu sitelerin kullanıcılarını ve sahiplerini beklenen riskler konusunda uyarmak amacıyla Google'ın küresel güvenlik ekibi tarafından başlatılan hizmetlerden biri olarak biliniyor. Kullanıcının farklı türlerden korunan web sitelerine göz atmasını sağlayan altyapı.Kötü niyetli ve zararlı programlar ve dolandırıcılık girişimleri gibi elektronik saldırılardan ve farklı sitelere göz atmak için kullanılan birçok internet tarayıcısı mevcut olduğundan, güvenli izin veren internet tarayıcısını seçmelisiniz. tarama. 


İnternette güvenli gezinmenin özellikleri

Güvenli gezinmenin kullanıcılara bir takım avantajlar sağlaması nedeniyle, İnternet'in güvenli kullanımı için uyulması gereken birçok kural vardır ve aşağıda güvenli gezinmenin en belirgin özelliklerinin açıklaması yer almaktadır:

•  Web sitelerini kontrol edin ve bunları, Google'ın web sitesine uygulanan stratejiye ve potansiyel tehdit türlerine dayalı olarak kötü amaçlı sitelere yönelik güvenli tarama listeleriyle karşılaştırın.

•  Herhangi bir sitedeki, kendisini virüs dolu sayfalara yönlendirebilecek bağlantılara tıklamadan önce kullanıcıyı uyarın.

•  Kullanıcının herhangi bir web sitesinde tehlikeli olduğu bilinen sayfalara bağlantı göndermesini engelleyin.

•  Tehlikeli bir siteyi ziyaret etme girişimini bildirerek tüm web kullanıcılarını kimlik avından, kötü amaçlı yazılımlardan ve kötü amaçlı yazılımlardan koruyun.

•  Google, İnternet'i daha güvenli hale getirmek için Güvenli Tarama özelliğini diğer şirketlerin tarayıcılarında kullanmaları için ücretsiz olarak sunuyor ve yalnızca Chrome kullanıcılarıyla sınırlandırmıyor.

•  Güvenli İnternet taraması çocukları İnternet tehlikelerinden korumaya yardımcı olduğundan, çocuklar için uygun olmayan web sitelerini engelleyin.


İnternette güvenli gezinmenin dezavantajları

Çeşitli web sitelerine göz atmak için yalnızca Google Güvenli Tarama'ya güvenmek, aşağıda listelenen nedenlerden dolayı yeterli olmayabilir: 

•  Güvenli tarama sırasında Google, bilgisayar korsanlarının güvenli tarama sistemi tarafından tespit edilmelerini engellemek için bu durumdan yararlanabilecek spam posta kutusu yoluyla kullanıcılar için Gmail'deki verileri kullanmaya ve toplamaya güvenir.

•  Google'ın politikası, kullanıcıyı, kullanıcının özel verilerine erişmek için üçüncü bir tarafın kimliğine bürünen kimlik avı sitelerinden korumak için, yanlış sonuçların gösterilmesi ve bunların doğru kabul edilmesi anlamına gelen %0,1'lik bir oranı korumaya çalışır. Ancak Google'ın kara listesi, sahtekarlık amaçlı sayfayı belirleyemez. Kullanıcılara görünene kadar İnternet bir süreliğine dolandırıcıların bir adım gerisinde kalıyor, ancak bu aynı zamanda dolandırıcıların yakalanma konusunda da sürekli tetikte olmalarını sağlıyor.

Not: Bunların Google Güvenli Tarama'nın kullanılmasına karşı değil, yalnızca ona aşırı derecede güvenilmesine karşı argümanlar olduğu unutulmamalıdır. 

Güvenli gezinme, cihazı kötü amaçlı yazılımlardan koruduğu ve çocukların güvenli internet kullanımının izlenmesine yardımcı olduğu için tarama sırasında kullanıcılara çeşitli avantajlar sağlar.Güvenli tarama özelliği cihazda birkaç adımda etkinleştirilebilir ve karşılığında bu mümkündür. Güvenli gezinmeyi devre dışı bırakmak için, ancak artabileceğini bilmelisiniz. Bu, cihazın risklere ve ihlallere maruz kalmasını azaltır. 


İnternette güvenli tarama nasıl etkinleştirilir

Aşağıdaki adımları izleyerek bilgisayarlarda Chrome tarayıcıları için Google Güvenli Tarama'yı etkinleştirebilirsiniz:

•   Bilgisayarınızda Chrome tarayıcısını açın.

•   Ekranın sağ üst köşesine gidin ve üç dikey noktaya tıklayın, ardından Ayarlar'ı seçin.

•   Gizlilik ve Güvenlik bölümüne gidin ve Güvenlik'e tıklayın.

•   Çeşitli seçenekler göründüğünden, kullanıcının istediği güvenli gezinme düzeyini belirleyin: Standart koruma, gelişmiş koruma veya koruma yok.


İnternette güvenli gezinme nasıl iptal edilir

Tüm web siteleri ve web sayfaları için Google Chrome'da Güvenli Taramayı iptal edebilmek için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:

•  Bilgisayarınızda Chrome tarayıcısını açın.

•  Ekranın sağ üst köşesine gidin ve üç dikey noktaya tıklayın, ardından beliren listeden Ayarlar'ı seçin.İşletim sisteminde (Mac OS), klavyedeki virgül tuşuna (,) basarak uygulamayı açabilirsiniz. Google Chrome ayarları.

•  Gizlilik ve Güvenlik bölümüne gidin ve Güvenlik'e tıklayın.

•  Güvenli Tarama'da Koruma yok seçeneğine tıklayın.

•  Güvenli İnternet taramasını devre dışı bırakmak için Durdur'u tıklatarak onaylayın.

Not: Google Chrome tarayıcısında Güvenli Tarama özelliğini kapattığınızda, zararlı siteleri zararsız olanlardan ayırmak için Google'a gönderilen tarama verileri azalacağından, gezinirken dikkatli olmanız gerekir. 

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -