المواضيع

Kablosuz iletim kavramına giriş

Kablosuz iletim kavramına giriş

Kablosuz iletim kavramına giriş

Kablosuz yayın, kablolar olmadan iletişim ve veri aktarımını tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Geniş anlamda kablosuz, verilerin kablolar veya kablolar yerine elektromanyetik dalgalar aracılığıyla iletildiği herhangi bir iletişimi veya süreci ifade eder.


Kablosuz iletim ve tanımı

Verilerin radyo frekansları üzerinden gönderildiği ve alındığı birden fazla cihazdan oluşan bir grup veya ağdır.


Kablosuz ağın görünümü

İlk kablosuz iletim cihazları, Mors kodu veya diğer şifreli sinyaller kullanılarak kablosuz iletim anlamına gelen radyo kullanılarak yirminci yüzyılın başlarında ortaya çıktı. Değişikliklerden sonra, bu kablosuz iletim yoluyla ses ve müziğin iletilmesi mümkün hale geldi ve ortam "radyo" olarak bilinmeye başlandı. "

 

Kablosuz ağ ile kablolu ağ arasındaki fark

Kablolu ağlarda veri bağlantısının bir ucu, diğer uçta iletişimi sağlamak için fiziksel olarak bir kabloyla bağlanırken, kablosuz ağlar bir kuruluş veya ağ içinde kablolu veri kablolarına olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve kablosuz ana taşıyıcı genellikle büyük hizmet sağlayıcıların bir parçasıdır. kablosuz ağın iletim için sabitlenmiş bir ağa bağlanmasını sağlayan ağlar. 


Veriler kablosuz ağ üzerinden nasıl gönderilir? 

•  Kablosuz ağlar genellikle, genellikle spektrum olarak adlandırılan, elektromanyetik radyasyon spektrumunun belirli bir bandı üzerinden radyo sinyallerini yayınlamak ve almak için bir tür radyo iletimi içerir.

•  Veriler genellikle bir kablosuz ağ üzerinden, genellikle bir cihazın içine takılan küçük parçalar olan antenler aracılığıyla iletilir. 

•  Farklı kablosuz ağlar spektrumun farklı frekans bantlarını kullanır; spektrum içinde, spektrum frekansı içindeki tıkanıklık risklerini azaltmaya yardımcı olacak farklı kanallar da vardır.


Kablosuz ağ türleri:

Aşağıdakiler dahil, farklı ihtiyaçlara hizmet eden birden fazla kablosuz ağ türü vardır:

•  Kablosuz yerel alan ağı (LAN)

LAN, yerel alan ağındaki Wi-Fi teknolojisi aracılığıyla etkinleştirilir ve vericilerle iletişime erişilmesini sağlayan bir kablosuz erişim noktası kullanır. LAN'lar ayrıca Wi-Fi 6 teknolojisi de dahil olmak üzere Wi-Fi teknolojisi standartlarının birden fazla spesifikasyonunu kullanır. 802.11.ax, kablosuz İnternet için en yeni nesil ve standart olduğundan. 

•  Metropol alanı kablosuz ağı (MAN)

MAN, ofis ve ev dışındaki ağlara erişim olanağı sağlar. Kablosuz yerel alan ağından (WLAN) daha büyüktür, ancak kablosuz geniş alan ağından daha küçüktür. 

•  Kablosuz kişisel alan ağı (PAN)

PAN'lar genellikle klavye, fare ve kulaklık gibi kişisel cihazlara bağlanmak için Bluetooth gibi kısa mesafeli kablosuz teknoloji kullanılarak etkinleştirilir. 

•  Kablosuz geniş alan ağı (WAN)

WAN Bazen mobil geniş bant olarak da adlandırılan WWAN, kablosuz iletişimi sağlamak için 2G, 3G, 4G, LTE ve 5G dahil olmak üzere hücresel teknolojiyi kullanır. 


تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -