المواضيع

Navigasyon uyduları

Navigasyon uydularının tanımı 

Navigasyon uyduları

Uydu navigasyon, coğrafi konumların belirlenmesinde uyduların kullanıldığı sistem olarak bilinmektedir.Yani uydu navigasyon sistemleri, farklı konumlar hakkında bilgi verebilmektedir.Navigasyon uydusu terimi, küresel veya global ölçekte konumlandırma, navigasyon ve zamanlama hizmetleri sağlayan uyduları ifade etmektedir. seviyeler.Bölgesel.


Navigasyon uyduları 

Ülkeler navigasyon uyduları ve sistemlerini geliştirmek için yarışıyor.Bu sistemlerin en öne çıkanları ve uyduları şöyle sıralanıyor:


Baidu 

BeiDou navigasyon uydu sistemi Çin'de geliştirilmiştir. Çin'de 22 operasyonel uydu bulunmaktadır ve BeiDou sisteminin 35 navigasyon uydusundan oluşması planlanmaktadır. BeiDou sistemi üç bölüme ayrılmıştır: 

 BeiDou  1: Birinci nesil olarak da bilinen  BeiDou  1, üç uydulu bir kuleden oluşuyor.MS 2000 yılında faaliyete geçerek Çin ve çevre bölgelerdeki kullanıcılara navigasyon hizmetleri sağlamaya başladı ancak MS 2012 yılı sonunda çalışmaları durduruldu.

 BeiDou  2:  Pusula olarak bilinen BeiDou  2, yörüngede dönen 10 uydudan oluşan kısmi bir takımyıldızla 2011 yılında faaliyete geçti. 

 BeiDou 3: BeiDou sisteminin en yeni nesli  olan   BeiDou  3, ilk uydusu Mart 2015'te fırlatılmış, Ocak 2018 itibarıyla dokuz adet BDS-3 uydusu fırlatılmış ve sistem 2020 yılı sonunda tam olarak çalışır hale gelmiştir. 


Galileo 

Galileo, Avrupa Birliği'nin sahibi olduğu ve işlettiği küresel bir navigasyon uydu sistemi olarak biliniyor. İlk Galileo hizmetlerinin başlangıcı MS 2016'da duyuruldu ve Birlik, 24'ten fazla navigasyon uydusundan oluşan bir sistemin lansmanını tamamlamak için planlar geliştirdi. MS 2021'deki uydular.


GLONASS 

GLONASS (GLObal Navigasyon Uydu Sistemi veya GLONASS), MS 1993 yılında faaliyete geçen bir Rus küresel navigasyon sistemidir ve o zamanlar iki yörüngede dönen 12 navigasyon uydusundan oluşuyordu. Şu anda sisteme ait uydu sayısı 27 uydu ve Rus Hava Savunma Kuvvetleri bunların yönetilmesinden ve işletilmesinden sorumludur. 


Hindistan Bölgesel Navigasyon Uydu Sistemi 

Hindistan Bölgesel Navigasyon Uydu Sistemi (IRNSS), Hindistan hükümetinin sahibi olduğu ve işlettiği bölgesel bir navigasyon sistemidir. Hindistan topraklarını kapsayacak şekilde tasarlanmış bağımsız bir sistem olarak tanımlanır ve 7 navigasyon uydusundan oluşur. 2016 yılında Hindistan bu sistemi yeniden adlandırdı: Hint Takımyıldızı Navigasyonu olmak için (İngilizce: NavIC).


Zenithal'e yakın uydu sistemi (Japonya) 

Quasi-Zenith uydu sistemi, Japonya'daki Uydu Konumlandırma Araştırma ve Uygulamaları Merkezi'nde, 7 navigasyon uydusundan oluşan bir takımyıldızdan oluşan bölgesel bir navigasyon sistemi olacak şekilde geliştirildi ve bunlardan dördü 2019 yılına kadar fırlatıldı. Asya ve Güneybatı Pasifik bölgelerinde yüksek hassasiyetli ve istikrarlı konumlandırma hizmetleri sağlayan, 2018 yılı sonunda tam olarak faaliyete geçecek olan bu uydu, GPS ile uyumludur.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -