المواضيع

Tarımda teknolojinin önemi

Tarımda teknolojinin önemi

 Modern tarım teknolojisi teknikleri, çiftçilerin tarımsal ürünlere büyük fayda sağlayan çeşitli şeyler yapmalarını sağlar ve bu faydalardan en önemlileri şunlardır: 

-İşgücünün güvenliğinin sağlanması. 

- Kimyasalların nehirlere ve yeraltı sularına akışının azaltılması. 

- Su, gübre ve böcek ilacı kullanımının azaltılması, dolayısıyla gıda fiyatlarının düşmesine neden olur. 

- Hava ve su kalitesinin izlenmesi gibi robotik teknolojiler aracılığıyla doğal kaynakların güvenilir bir şekilde izlenmesi ve yönetimi. 

- Tarlaların tamamında su, gübre ve zirai ilaçları aynı şekilde kullanmak yerine, tarımsal faaliyetlerin her bitki için ayrı ayrı yapılması. 

- Üreticilere bitkisel üretim, işleme, dağıtım ve depolama üzerinde daha fazla kontrol sağlayarak daha fazla verimlilik, daha düşük fiyatlar, daha güvenli yetiştirme koşulları ve dolayısıyla daha güvenli bir gıda sistemi sağlar. 


Modern çiftlikler ve tarımsal faaliyetler, temel olarak teknolojik ilerlemeler nedeniyle, birkaç on yıl öncesine göre çok farklı şekilde çalışmaktadır. Günümüzün tarımı rutin olarak robotik, sıcaklık ve nem sensörleri ve havadan görüntüleme gibi ileri teknolojileri kullanmaktadır. Bu gelişmiş cihazlar ve hassas tarım sistemleri buna olanak sağlamaktadır. .. İşletmelerin daha karlı, verimli, daha güvenli ve çevre dostu olması gerekiyor. 


Tarımda teknolojik teknikler 

Tarım alanlarında uygulanan pek çok teknolojik teknik bulunmaktadır ve bu tekniklerin en önemlileri şunlardır: 


Çiftlik otomasyonu

 Akıllı tarım olarak da adlandırılan bu teknoloji, çiftlikleri daha verimli hale getiren ve mahsul üretim döngüsünü otomatikleştiren bir teknolojidir. Çiftliklerdeki bazı önemli teknolojileri içerir:

- Dronlar. 

- Otomatik traktörler. 

- Hasat robotları. 

- Otomatik sulama sistemleri. 


Kapalı alanda dikey tarım 

Bu tip sistemde bitkiler kapalı ve kontrollü bir ortamda raflar halinde üst üste yetiştirilir ve bitkilere gerekli ışığı sağlamak için özel lambalar kullanılır.Bu sistemin en önemli faydaları şunlardır: : 

- Mahsul verimliliğini artırın. 

- Işığı, nemi ve suyu doğru bir şekilde kontrol edebilme. 

- Geleneksel tarıma kıyasla sulama suyunda %70 tasarruf sağlar. 

- Robotların tarım ve hasat işlemlerini yürütmek için kullanılmasıyla işgücü ihtiyacının önemli ölçüde azalması, bu da işgücü sıkıntısı sorununu azaltır. 


Coğrafi Bilgi Sistemleri 

Tarım alanları konumlara bağlı olduğundan, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) programları aşağıdaki özellikleri sayesinde tarımsal işlemlerin doğruluğu açısından çok yararlı bir araç haline gelmiştir:

- Çiftçilerin yağış, sıcaklık, ürün verimliliği ve bitki sağlığı konularında mevcut ve gelecekteki değişiklikleri haritalandırmasına olanak tanıyın. 

- Gübre ve pestisit kullanımının iyileştirilmesi; Çiftçi tarlanın tamamıyla uğraşmak zorunda olmadığından sadece belirli alanlarla ilgilenerek paradan, emekten ve zamandan tasarruf sağlar. 

- Bitki örtüsü, toprak koşulları, hava durumu ve arazi hakkında kapsamlı bir perspektiften değerli veriler toplamak için uyduları ve dronları kullanmak.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -