المواضيع

Teknolojinin ekonomiye zararları

Teknolojinin ekonomiye zararları 

Teknolojik ilerlemenin genel olarak ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerini şu şekilde tespit edebiliriz: 

Teknolojinin ekonomiye zararları

İş kaybı 

Teknolojinin dezavantajlarından biri ve tartışmasız en etkilisi iş kayıplarıdır.Dünyanın her yerindeki işverenler, üretim maliyetini düşürürken aynı zamanda karlarını da artırmaya çalışmaktadır.İleri teknoloji, bu çabaya işgücü ikame teknolojisi aracılığıyla bir çözüm sunmaktadır. 

ATM'ler banka gişe görevlilerinin yerini aldıkça ve otomatik havayolu kioskları bilet acentelerinin yerini aldıkça, sonuç olarak teknoloji insan kaynağı ihtiyacını azalttıkça veya yerini aldıkça birçok iş kaybediliyor.


suç 

İşyerinde artan suç, teknoloji kullanımıyla ilişkili bir başka dezavantajdır, özellikle de bilgisayar teknolojisinin, çevrimiçi bilgisayar korsanlığı ve kredi kartı numaralarına yasa dışı erişim yoluyla para çalmak gibi suçlar işlemek için kötüye kullanılması söz konusu olduğunda. 

Çalışan mahremiyetinin ihlali, işyerinde bilgisayar tabanlı teknoloji aracılığıyla da gerçekleşmektedir.Kişisel bilgilerin ve bilgisayar sabit disklerindeki verilerin yasa dışı kazanç veya manipülasyon amacıyla çalınması, işyerinde teknolojinin kullanılması nedeniyle artan bir başka suçtur. 


İşsizlik 

Küreselleşme çağında yoğun rekabetin bir sonucu olarak ortaya çıkan tüketimci yapı, aynı zamanda ahlaki açıdan tüketici gerilemesinden mustarip bir neslin doğmasına da yol açacağından, teknolojik gelişmenin gerektirdiği iş gereksinimleriyle orantılı olarak vasıflara sahip olmayan işçilerde işsizlik ortaya çıkmaktadır. .


Ürün satın alırken dolandırıcılık 

Çevrimiçi alım satım sürecinde bir mal veya ürün satın alırken yapılan dolandırıcılık, ödemenin gönderilmemesi veya alınmaması, gönderilmeyen mallar ve hatta gönderilip alınmayan mallar nedeniyle oluşan korkunun yanı sıra bazı taraflara zarar verebilir.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -