المواضيع

Viral pazarlama nedir? 

Viral pazarlama nedir?

Viral pazarlama, belirli bir ürün veya hizmeti ağızdan ağza pazarlamak veya internet veya e-posta yoluyla paylaşmak için kullanılan bir yöntem olarak tanımlanır. Bu pazarlama türü, ürün veya hizmet hakkında en fazla sayıda yararlanıcıya bilgi ulaştırmayı amaçlamaktadır.


Viral pazarlama stratejileri 

Viral pazarlamada başarı şansını artırmak için kullanılabilecek bazı stratejiler vardır: 


Hızlı dikkat çekin 

İnternet kullanıcıları internette gezindikleri her saniye çok sayıda tanıtım reklamıyla karşılaşmaktadır ve bu nedenle bu kişilerin dikkatini çekmek için viral pazarlamanın dijital pazarlama içeriğinde görsel bir unsur barındırarak dikkat çeken unsurlar içermesi ve viral pazarlamanın mutlaka yapılması gerekmektedir. Aşağıdakiler gibi Değişken ortamlara uyum sağlayın; Instagram, Reels, TikTok, Kulüp Binası Odaları.


Seyircinin ilgisini çekin 

Hedef kitlenin, sunulan ürün veya hizmetle etkileşime girmesi teşvik edilerek viral pazarlama yoluyla cezbedilebilir; pazarlama, hedef kitlenin kolayca etkileşime girmesine ve katılımına olanak tanıyacak şekilde tasarlanarak kullanıcılara hangi eylemi yapmaları gerektiği söylenebilir.


Duyguları hedefleyin 

Viral pazarlama, hedef kitlenin duygularını hedef alarak etkili olabilir.Başkalarının duygularını uyandıracak bir sevinç ya da üzüntü taşıyan bir pazarlama reklamı sunarken, bu onların reklamla etkileşim kurma olasılığını artıracaktır.Bu nedenle mutlaka sağlanmalıdır. reklam kampanyasının hedef kitlenin onları harekete geçmeye teşvik eden bir şeyi hissetmesine yardımcı olması. 


Mesajı basitleştirin 

Viral kampanya ne kadar kısa bir cümle veya cümle içeriyorsa o kadar etkili olacaktır çünkü uzun ifadeler ve cümleler içermesi izleyicinin dikkatini dağıtacak ve etkileşim kurma olasılığını azaltacaktır. süresinin 30 saniyeyi geçmemesi.


Hedeflerin belirlenmesi 

Viral pazarlamanın istenilen hedeflerini belirlerken bu başarı olasılığını artıracaktır; örneğin; İlk saat içinde kaç kişiye ulaşılacağı, ilk üç hafta sonunda kaç kişinin katılım sağlayacağı, kampanyanın şirketi finansal açıdan nasıl etkileyeceği ve kuruluşun sonuçları nasıl takip edeceği belirlenmelidir. 


Viral pazarlamanın artıları ve eksileri 

Elektronik pazarlamanın birçok olumlu yanının yanı sıra bazı olumsuzlukları da vardır ve viral pazarlamanın artıları ve eksileri şunlardır: 


Viral pazarlamanın avantajları 

Viral pazarlamanın avantajları: 

- Mevcut toplam olasılık sayısını genişletmenin yanı sıra yeni iş pazarlarına girmek ve yeni demografik özellikleri hedeflemek.

- Ürün veya hizmeti insanlara ulaştırmak için çalışan şirket ve kurumlara para ödemeden, insanların birbirleriyle viral reklam paylaşmasına güvenmek. 

- Kullanıcının günlük olarak maruz kaldığı tüm reklamlar arasında öne çıkması, sunulan mal ve hizmetlerin başarısına yardımcı olur. 

- Aile üyelerinin veya arkadaşların birbirleriyle etkileşime girdiği ve ürün hakkında olumlu etki yaratan tavsiyelerde bulunduğu viral pazarlamaya güvenmek. 

- Gelecekte daha başarılı pazarlama fırsatları yaratın ve daha iyi gelir elde etme olasılığını artırın. 

- Ürün ve hizmetleri kısa sürede insanlara ulaştırarak markanın hızlı büyümesini sağlamak. 

- Potansiyel müşterilerin ödeme yapan müşterilere dönüştürülmesine yardımcı olarak anında güvenilirlik sağlayın. 

- Müşterilerle ilişkiler kurmak ve onların sadakatini kazanmak, bu da işi tekrarlarken başarı şansını artırmaya yardımcı olur. 


Viral pazarlamanın dezavantajları 

Viral pazarlamanın dezavantajları:

- Sorunlar veya olumsuz yayılmalar meydana geldiğinde pazarlama kampanyasının kontrol edilmesi mümkün değildir. 

Pazarlama kampanyasına katılmaya istekli kimse yoksa başarı şansı düşüktür. 

- Bazen oluşabilecek olumsuz yayılmayı sınırlamak için içerikle günlük olarak iletişim halinde kalın. 

- Viral pazarlamanın hedef kitleye ulaşmaması halinde zaman ve para kaybı. 

- Pazarlama kampanyası sürekli olarak hedef kitleye ulaştığında onları rahatsız etmek, mesajı görmezden gelmelerine ve hatta silmelerine neden olabilir.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -