المواضيع

Yapay zeka ile insan zekası arasındaki fark

Yapay zeka ile insan zekası arasındaki fark

Zeka, zihnin çeşitli sorunları öğrenmek ve çözmek için düşünme yeteneğini temsil eder. Algı, dikkat, planlama ve dil gibi birçok bilişsel işlevi doğal olarak bütünleştirir. Ayrıca eğitim düzeyi ve iş düzeyi gibi sosyal sonuçları ölçmek için de kullanılır.

 Yapay zeka kavramı son zamanlarda ortaya çıkmış ve son zamanlarda oldukça yaygınlaşmıştır. Dolayısıyla yapay zeka ile insan zekasını birbirinden ayırmanın önemi ortaya çıktı. Yapay zeka ile insan zekası arasındaki en dikkate değer farklar şunlardır:


Farklılık konsept açısındandır

 İnsan zekası, insan zihninin önceki deneyimlerden edindiği bilgileri öğrenme ve çevredeki yeni durumlara uyum sağlamak için kullanma yeteneği olarak tanımlanır. 

Yapay zeka ise son dönemde ortaya çıkan bilimlerden biri olup, insan zihninin düşünme ve performansını taklit eden, çeşitli görevleri gerçekleştirmek için insanın davranışlarını kopyalayan teknoloji olarak tanımlanıyor. 


Fark doğa açısındandır

İnsan zekası bilişsel işlevleri kullanır; Olguları açıklamak ve edinilen bilgi yoluyla çevredeki ortama uyum sağlamak için yapay zeka, makine tasarımına ve insan davranışını simüle etme yeteneğine odaklanır.


Fark öğrenme gücü açısındandır 

İnsan zekası, deneme yanılma prensibiyle öğrenmeyi ve bireyin hayatındaki benzer geçmiş durumlardan yola çıkarak problem çözmeyi sağlar. Makineler verilerle veya sürekli eğitim yoluyla öğrenebilirler ve hiçbir zaman insan zihninin farklı düşünme sürecini gerçekleştiremezler.


Fark, bellek kullanımı açısındandır 

İnsanoğlu problem çözmek için hafızayı ve düşünmeyi kullanma yeteneğine sahiptir ve bu yetenek yapay zekada mevcut değildir. Robotlar düşünemez ve davranışları programlanmış talimatlara ve bilim adamlarının tasarladığı verilere bağlıdır. 


Fark mantıksal düşünme açısındandır

Muazzam entelektüel ve bilişsel yeteneklere sahip insan zekasının yaratılması, yapay zeka ise insan yapımıdır ve insanın entelektüel yetenekleriyle eşleşmez. İnsanlar, yapay zekada tamamen bulunmayan pek çok bilişsel işleve ve mantıksal düşünme yeteneğine sahiptir. 


Fark baskınlık açısındandır 

Yapay zeka bazı alanlarda insan zekasının önüne geçebiliyor örneğin; Satranç oyunu insana özgü zihinsel bir aktivitedir ancak bilgisayar, satranç oyununda insan oyuncuyu yenmeyi başarmıştır. Oyuncunun tüm hamlelerini ezberleme ve tahmin etme yeteneğine sahiptir ve oyunda 10 hamle ileri gidebilir, ancak bilgisayar aynı satranç oyununda bu sayıda hamleyi saklayıp geri getiremez. 


Fark, karar verme yöntemindedir. 

İnsan zihni bağımsız düşünüp karşılaştığı sorunları çözmek için doğru kararı verebilecek yeterli esnekliğe sahipken, yapay zekanın öz farkındalığı ve karar alma inisiyatifi bulunmadığından, kişi edindiği bilişsel deneyimler sonucunda kararlar verebilmektedir. Öyle ki gelişmiş bir robot yön bulma ve hareket etme kararını bir çocuktan daha iyi veremez.O 6 yaşında; Robotun doğru şekilde gezinmesi için hareketle ilgili verileri girmesi gerekir.


Fark çoklu görev açısındandır 

İnsanlar, doğuştan gelen doğası gereği, birden fazla görevi ve işlevi bağımsız olarak gerçekleştirebilirken, bilim adamlarının, sınırlı kapsamlı bir görevi gerçekleştirebilmeleri için makineleri eğitmek, programlamak ve yeterli bilgiyi sağlamak için çok fazla zaman harcarlar. 


Fark avantajlar açısındandır 

Yapay zekanın insan zekasına göre benzersiz avantajları vardır ve bunların en önemlileri şunlardır:


Uygulama hızı 

Makineler, sıkıcı ve zor işleri insanlardan daha hızlı yapmak için muazzam miktarda bilgiyi işleyebilir ve makinelerin dinlenmesine gerek yoktur; Bu nedenle kısa sürede hızlı bir şekilde çalışmayı gerçekleştirir.Örneğin bir doktorun bir hastalığı teşhis etmesi 10 dakikayı bulabilirken, aynı zamanda modern teknoloji milyonlarca hastaya teşhis koyabilmektedir. 


Daha az önyargılı

Robotlar insan duygularından yoksundur ve karar verme sürecini depolanan sonuçların ve bilgilerin analizine dayandırırlar. Dikkatlerini birden fazla görev arasında bölmeleri gerekmez, bunun yerine kendilerine verilen işe odaklanırlar, bu da onların önyargısız veya önyargısız bir şekilde karar vermelerini sağlar. Sempati, insanın kararı duygulardan etkilenebilirken, karar verirken daha ön yargılıdır. 


Operasyonel kapasite 

Yapay zeka, başta endüstriyel alan olmak üzere birçok alana girmiştir. Makinelerin insanlara kıyasla daha fazla operasyonel kapasitesi olması nedeniyle, makineler tekrarlayan işleri durmadan gerçekleştirebilir, kendini bitkin veya yorgun hisseden bir insan işçiye göre daha az zaman ve çaba harcar.


Kesinlik 

Bilim insanları makinelere akıllı programlar ve sensörler ekliyor; Üretim çıktılarını daha doğru ve verimli hale getirmek ve insan hatasını azaltmak. 


Yapay zekanın insan dünyasındaki rolü 

Yapay zeka dünyanın ekonomik alanını büyük ölçüde etkiliyor; Yapay zeka programları, insanların çok fazla zaman ve çaba harcadığı, tekrarlayan ve zor görevleri yerine getirebilen robotlar yaratarak, insanların yapmaya alıştığı manuel işleri, bilgiyi hızlı bir şekilde işleyebilen dijital verilere dönüştürmeyi başardı. 

Teknoloji, mühendislerin dijital mühendislik yoluyla verileri işlemesine ve hızlı teknik çözümler üretmesine olanak sağladı ve bu sürekli iyileştirme ve teknolojik gelişmenin sonucu; Bu teknolojilerin geliştirilmesi ve denetlenmesi için çok sayıda uzmana ihtiyaç duyulması, işgücü için yeni iş fırsatları ortaya çıkarmıştır.Bu, yapay zekanın bir yandan bazı işleri ortadan kaldırabileceği, diğer yandan da istihdamın artmasına katkıda bulunabileceği anlamına gelmektedir. yeni iş fırsatları sağlamak. 

Modern teknolojiler ve programlar pek çok açıdan insanın yerini almaya başlamıştır. Öte yandan teknoloji, insan gibi düşünemez, insan zekası seviyesine ulaşamaz, kendini geliştiremez ve bilgiye ihtiyaç duymadan mantıklı kararlar alamayacaktır. bu süreçte insanlar.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -