المواضيع

Yazıcı türleri ve aralarındaki farklar

Yazıcı türleri ve aralarındaki farklar

Yazıcı türleri ve aralarındaki farklar

Nokta vuruşlu yazıcı

Nokta vuruşlu yazıcıda baskı için 9 ile 24 arasında sivri uçlu pin bulunur.Bu pinler baskı sayfasında harfleri oluşturan noktaları oluşturur.Baskı mekanizması baskı hattı üzerinde iki farklı yöndedir.Kafa sayısı ne kadar fazla olursa o kadar iyi olur. baskı kalitesi artar ve harfler daha net görünür. Çünkü 24 pinli bir yazıcı, yalnızca 9 pinli bir yazıcıya göre daha fazla nokta üretir.

Nokta vuruşlu yazıcılar ucuzdur ve 100 ile 600 karakter/saniye arasında hızlara sahiptir.Bu yazıcı güçlüdür. Bu nedenle, özellikle baskı kalitesinin önemli olmadığı ticari ortamlarda genellikle büyük miktarlarda kağıt basmak için kullanılırlar, ancak artık eskimiş ve çağın en az yaygın yazıcıları haline gelmişlerdir.


Mürekkep püskürtmeli yazıcı

Bu yazıcı, diğer yazıcılar arasında en eski olanıdır ve uygun fiyatı, farklı renkleri birleştirme kolaylığı ve basılan görüntünün yüksek kalitesi ile öne çıkar. Bu da büyük ölçüde yayılmasına yardımcı oldu ve bu yazıcı sayesinde birden fazla ortam yazdırma için kullanılabilir. Çeşitli boyutlarda kumaş ve kağıt gibi.

Mürekkep püskürtmeli yazıcıdaki mürekkep, lazer yazıcıdaki mürekkepten daha ucuzdur ancak çabuk biter ve yazıcıda renklerden biri biterse kullanıcı, kişi istese bile tüm sayfaları yazdıramaz. Bu yazıcılar genellikle evlerde yaygındır çünkü hız, kalite ve maliyet açısından orta düzeyde özellikler sunar.


Lazer yazıcı

Lazer sütunu lazer yazıcıya ışık gönderir ve ışık da basılacak görüntüyü dönen bir tambur üzerine satır satır çizer.Lazer yazıcılar mürekkep püskürtmeli yazıcılardan çok daha hızlıdır.

Ayrıca inkjet yazıcıdan farklı olarak çok miktarda ve yüksek kalitede baskı üretir.Lazer yazıcı evlerde daha az, ofislerde ise daha yaygın olarak kullanılır, ancak mürekkebi inkjet yazıcıdan daha uzun ömürlüdür.


LED yazıcı

Bu yazıcı çalışma prensibi olarak lazer yazıcıya benzer ancak birden fazla lambadan ışık sağlar.Ayrıca lazer yazıcıdan daha etkilidir.LED yazıcı küçük ofislerde kullanılır. Çünkü hafif ve boyutları küçüktür.

Ancak bu yazıcının bir parçası kırılırsa onarımı zorlaşır; Firmaların arz sıkıntısı yaşaması nedeniyle bu yazıcının üretilememesi fiyatının artmasına neden olabilir.


A3 yazıcı

Bu yazıcı, boyutu lazer veya mürekkep püskürtmeli yazıcıya uygun olmayan belgeleri yazdırmak için kullanılır.Bu yazıcı, A3 boyutunda ve standart A4 boyutunda kağıtlara belge yazdırmak için kullanılır, ayrıca büyük harita ve fotoğraf yazdırmak için de kullanılır. .

A3 yazıcı, standart A4 boyutlu yazıcılara benzer kalitesiyle öne çıkar, ancak A3 yazıcının fiyatı diğer yazıcılara göre yüksektir ve çok fazla yer kaplar.

تعليقات
ليست هناك تعليقات
إرسال تعليق  وضع القراءة :
  حجم الخط
  +
  16
  -
  تباعد السطور
  +
  2
  -